V zimě spí vegetace, ale hlodavci jsou velmi aktivní. Kromě ochrany stromů je zima ideální čas na opravu nářadí, štípání dřeva nebo přípravu sadby. Máme pro vás 10 tipů na zimní práce na zahradě.
Co obnáší práce na zahradě v únoru
V únoru je práce na zahradě spíš o technických přípravách — opravě nářadí, které budete brzy potřebovat na novou sezónu.
I v zimě je ale samotné práce na zahradě více než dost, tak raději neodkládejte na jaro nic, co můžete udělat už během nejbližších měsíců.
1) Pravidelně shazujte sníh
Zahrada v zimě pod příliš velkou vrstvou sněhu trpí — jeho váha může zlámat větve stromů nebo poškodit střechu skleníku a dalších budov. Sníh ze střech rozházejte po zahradě. Při tání se rovnoměrně vsákne do půdy. Také kontrolujte chvojí, kterým jsou přikryté trvalky, zda skutečně dobře izoluje.
Kolem stromů a keřů udupejte sníh — hutná vrstva ochrání kořeny před silnými mrazy a na jaře stromy získají hodně vlhkosti.
2) Naštípejte si zásobu dřeva
Mezi práce na zahradě v únoru zařaďte štípání dřeva, protože touto dobou bývá zima nejtužší. Zahřejete se a vytvoříte si zásobu dřeva na další rok. Po zbytek roku jsou práce na zahradě spíš sezónní, a proto je únor na štípání dřeva ideální. Na práci venku se dobře oblečte — udržujte v teple hlavně nohy a záda.
3) Zkontrolujte plot
Po vánicích a velkých závějích zkontrolujte plot. Zejména pokud ho máte ze dřeva. Dřevo je náchylnější na poryvy větru a ve vlhku brzy trouchniví.
4) Zkontrolujte nástroje a techniku
Zahrada v zimě spí, a proto je čas opravit nářadí. Připravte se včas na další sezónu. Zahradní nástroje (nůžky, pily apod.) nabruste. Stroje zkontrolujte a vyměňte jim po zimě olej. Řeč je zejména o vertikutátoru, rotačních a bubnových sekačkách, křovinořezu a řetězové pile.
Rez, naštípnuté topůrko, zlomená násada… Všechny závady opravte, nebo si včas kupte nové nářadí. Na jaře čas utíká rychle a tyto závady by vás zbytečně zdržovaly. Zvlášť když je teď na údržbu více času.
Únor je pro práce na zahradě ideální — netlačí vás sezónní práce a vy si můžete v klidu připravit vše potřebné pro novou sezónu.
5) Chraňte stromy před sluncem, hlodavci a škůdci
Stromy je na podzim potřeba vybílit kvůli ochraně před mrazem. V zimě se světlo odráží od bílého sněhu — proto jsou paprsky, které dopadají na kmeny, tak intenzivní. Vrstva vápenného mléka odráží stejně jako sníh tyto intenzivní paprsky pryč. Vápno navíc chrání kůru před popáleninami a trhlinami, které může mráz způsobit. První bělení by se mělo dělat na konci podzimu a barvu je potřeba průběžně obnovovat pokaždé, když se smyje. Kmeny také můžete před slunečními paprsky ochránit kartonovými deskami.
Zbavit se hlodavců už je trochu oříšek. Zahrada je v zimě pro hlodavce ráj, ve kterém hledají cokoliv, co by se dalo sníst. Ušlapaným sněhem se prokoušou, takže zbytečně nemarněte síly. Na jedovaté návnady se chytí nejen hlodavci, ale také kočky a ptáci. Pod dřevěnou bariérou se dokáží podhrabat. Naopak umělé bariéry je dokáží odradit. Plast hlodavcům nechutná a raději zkusí štěstí někde jinde. Umělé materiály musí být prodyšné! Existuje ještě jeden způsob — rostliny se silným aroma nebo piliny napuštěné karbolem hlodavce zaručeně odradí.
Jaká na vás čeká práce na zahradě v březnu
V březnu už je minimální pravděpodobnost, že udeří silné mrazy. Proto je čas pustit se do klíčení bramborových a batátových hlíz a cibulek okrasných květin (jiřiny, lilie). Dejte je klíčit na slunné místo a udržujte hlínu mírně vlhkou. Cibulky můžete rozpěstovat v sadbovači.
Práce na zahradě v březnu obnáší také dezinfikování skleníku a sázení první zeleniny.
Ovocné stromy ošetřete proti škůdcům, ať jsou chráněné celou další sezónu. Zdravější stromy vám nadělí větší úrodu.
Chraňte rostliny před mrazy
Na práci s rostlinami už musí být teploty nad nulou. Pokud se v březnu ještě vrátí mrazíky, včas ukliďte sazenice do tepla. Také větrné dny nejsou pro novou výsadbu vhodné. Dokud se rostlinky neuchytí, tak jsou v nebezpečí.
Dále na jaře
- shrabejte a zkompostujte zbytky podzimního listí. Snadno se v nich šíří choroby a plíseň
- odstraňte nemocné a odumřelé keře i s kořeny
6) Čas na jarní omlazení stromů
Když odezní mrazy, je čas na řez stromů, keřů révy a růží. Prořezávání by se ale mělo udělat ještě před tím, než začne stromy a keři proudit míza. V jižních oblastech můžete v březnu začít tvarovat stromy a odstranit staré a poškozené větve. Bobulovitým stromům odstraňte větve starší čtyř let.
Stromy prořezávejte, když nemrzne! Jádrovité stromy je potřeba prořezat, aby se jim zpomalil růst, čímž získáte větší úrodu. Zejména proto je prořezávání tak důležitá práce na zahradě — zajistí vám bohatou úrodu.
Kmeny a silné větve stromů opláchněte postřikem. Smyjete tak larvy škůdců, které by v létě nadělaly paseku.
Koncem března je čas na roubování meruněk, třešní a višní. Pusťte se také do kopání jam na sázení mladých stromků.
Na stromy pověste krmítka. Ptáci vám v sezóně pomohou zlikvidovat škůdce.
7) Okrasné zahradě dopřejte maximum světla
V únoru se začínají probouzet cibulnaté a hlíznaté květiny, i když je ještě sníh. Podle toho, kde je v tomto období dostatek kvítků sněženek, snadno poznáte úrodné místo s dostatečným množstvím vody a živin.
Než vrátíte na zahradu květiny, které jste na zimu schovali domů, pořádně je prohlédněte. Zkontrolujte, zda se na nich neusadili škůdci.
Včas odkryjte vrstvu chvojí na dvouletých rostlinách, ať se po zimě vyvětrají. Na konci měsíce odkryjte také trvalky, odstřihněte jejich nadzemní části a pohnojte je.
8) Oživte trávník hnojivem
Přes zimu by se na trávník mělo šlapat minimálně. Zmrzlá stébla a kořeny se snadno lámou. Na jaře byste pak na trávníku měli holá místa. Když roztaje sníh a poleví mrazy, shrábněte odumřelou trávu a mech. Na přelomu února a března už můžete trávník posypat mletým vápencem a pohnojit jarním hnojivem.
Jakmile rozmrzne i půda, přidejte jemný, prosetý kompost.
Pokud ještě trávník nemáte, pak v březnu mezi práce na zahradě zařaďte také založení trávníku. Plochu zryjte, rozbijte velké hroudy hlíny, odstraňte kameny, kořeny a zbytky plevele.
Sníh vás touto dobou sice ještě může překvapit, ale přesto už je nejvyšší čas začít zahradu připravovat na jaro.
9) Skliďte ozimou zeleninu a připravte sazenice na jarní sadbu
Během zimy pravidelně kontrolujte stav zeleniny ve sklepě a nahnilé kusy vyhazujte, aby se plíseň nerozšířila do celé úrody.
Před výsadbou prokypřete půdu. Pokud máte pozemek ve svahu, je důležité vykopat příkopy. Voda musí odtékat, jinak v promáčené půdě kořeny rostlin uhnijí.
Mezi práce na zahradě v březnu zahrňte sázení. Pokud budete sadbu dlouho odkládat, podzimní úroda bude malá. Nejprve ale skliďte ozimé cibule, špenát a růžičky kapusty. V teplejších oblastech, zejména na jižní Moravě, můžete začít se sadbou cibule, mrkve, ředkviček a špenátu. Záhony pak přikryjte netkanou textilií, aby vám je případný návrat mrazů nezničil!
Dále je v březnu čas připravit brambory, předpěstovat salát, pórek, košťálovou zeleninu, rajčata, papriky, celer a bylinky. Semínka položte na vlhký hadřík a pravidelně je kropte vodou, dokud nevyklíčí.
Půdu v záhonech zryjte a pohnojte.
Pokud se vám na jaře po zahradě rozjede krtek, využijte jeho práci. Hlína v krtincích je provzdušněná a lehká, a tak si s ní rovnou můžete naplnit květináče.
10) Přeházejte kompost
Obecně je ideální mít kompost rozdělený na dvě části — jednu postupně plnit a druhou nechat zrát. V době, kdy mrzne, nechte kompost zakrytý tak, aby do něj nezatékala voda.
Po rozmrznutí vrstvy kompostu přeházejte. Horní vrstvu, která není tak uzrálá, potřebujete dostat na dno kompostu. Naopak zralá vrstva na dně se dává nahoru, aby byla na jaře připravená k používání.
Chcete na zahradě udělat změny před další sezónou? Potřebujete doplnit závlahový systém nebo zahradu úplně přeorganizovat?
Nebo teprve plánujete, jakou zahradu si založíte? Už je na vás té práce na zahradě moc?
S plánováním zahrady i realizací se na nás můžete obrátit přes formulář pod článkem.