6 kroků, jak bezpečně zvládnout rizikové kácení stromů v zimě

Zima je ideální čas ke kácení stromů. Štávy stromu už necirkulují, proto jsou vlákna měkčí a snáz se řežou. Okolní keře přes zimu chrání vrstva sněhu.

Zvolte ke kácení stromů postup, který ochrání lidi i majetek.

1) Připravte si bezpečné pracovní prostředí

Sledujte pozorně předpověď počasí. Při vánici, vichřici nebo sněžení není kácení bezpečné kvůli nízké viditelnosti a stabilitě při práci na stromě. Ke kácení musíte mít vždy kvalitní jištění.

Nejprve ze stromu sklepte sníh. Zlepšíte si výhled a schopnost orientace v prostoru. Plánované řezy viditelně označte. Podle značek odhadnete objem práce a potřebný čas. Kácení stromů si můžete rozdělit na více dní.

V zimě bude kůra kluzká. Na stromu se jistěte kvalitními lany a kolem kmene rozmístěte slámu nebo větve, které sníží kluznost povrchu. Kvalitní pracovní obuv s protiskluzovou a stabilní podrážkou je nutnost. Tenké termo oblečení vám dovolí pohybovat se ve výšce volně podle potřeby.

Před prací zkontrolujte nářadí. Na pile nesmí být praskliny a jiné vady. Před kácením ji dobře naostřete a použijte nemrznoucí olej.

O piliny se nemusíte starat. Promísí se se sněhem a hned zjara se rozloží na výživu pro půdu.

Na zmrzlé půdě se se dřevem snáz manipuluje a klády při posunu nerozryjí okolní terén.

2) Sledujte předpověď počasí

Kácení stromů v zimě naplánujete při teplotách do -5°C, za suchého dne a při dobré viditelnosti. Větrné dny se na kácení nehodí, protože se těžko předpovídá směr pádu stromu.

V zimě je hustota dřeva nižší, protože nedochází k pohybu šťáv a řez je tím pádem snazší a rychlejší. Následující den po kácení by také neměly být velké mrazy, aby dřevo nepopraskalo.

Naopak frézování pařezů je lepší nechat až na jaro, protože se dřevo pařezu může během zimy postupně rozkládat. Pařez je pak měkčí a frézování snazší.

3) Stromy prořezávejte ve správném pořadí

Kácení stromů má svůj jasný postup. Na podzim před prořezáváním stromy nejprve dobře pohnojte. Zásah bude méně stresující a na jaře se strom snáz zotaví.

Začněte s jabloněmi a hrušněmi, protože jsou odolnější vůči mrazu. Naopak jádrové ovocné stromy, jako jsou třešně a švestky, nechtena konec zimy. Sanitární prořezávání suchých a poškozených větví na konci zimy stimuluje zdravý růst stromu.

Omlazovací prořezávání opakujte každé dva roky. Stromy díky nim vydrží dlouho zdravé.

Nejprve očistěte z kmene a větví sníh. Plánované řezy si označte. Lépe odhadnete množství práce a předejdete nechtěnému poškození zdravých oblastí stromu.

Velké větve řežte postupně, na více fází. Nejprve se odřezávají nemocné, suché a popraskané větve. Řezy ošetřete lakem, který minimalizuje riziko prasklin.

Při spouštění větve jistěte pomocí lan. Naviják nebo kladka umožní kontrolovat rychlost a dráhu pádu větví.

Prořezáním snížíte hustotu koruny. Na jaře strom bude mít více světla pro zdravý, vitální a pevný růst.

Nakonec vydezinfikujte veškeré nástroje.

4) Rizikové kácení stromů bezpečně

Rizikové kácení stromů, například v blízkosti budov, v oblastech se zvýšeným pohybem lidí a elektrického vedení, má svá pravidla a postupy.

Nejprve se posuzuje strom a jeho okolí. Podle posudku se určuje, kudy se budou vodit větve pomocí lan. Lana a karabiny ke kácení stromů musí být z kvalitních pevných materiálů a v dobrém stavu. Detailní rozvržení práce snižuje riziko zranění a poškození majetku.

V žádném případě se do kácení stromu nepouštějte sami, obzvláště v zimě, kdy jsou rizika větší! Kolega, který zůstane na zemi, vás může navádět nebo vám pomoct v případě, že se dostanete do nepříjemné situace.

Lidé pod stromem musí stát v dostatečné vzdálenosti od kmene a mít volnou únikovou cestu v případě, že se kmen začne neočekávaně naklánět.

Do řezu se postupně zapichují klíny. Ve zmrzlém dřevě se pila snáz zasekne. Klíny udržují řez rozevřený a riziko zaseknutí, které může ohrozit stabilitu arboristy nebo zničit pilu, se tím sníží.

Větve ze stromu spouštějte pomocí lana. Velké větve nařežte a spouštějte po částech.

Na rizikové kácení stromů v Ostravě a okolí si nás objednáte přes formulář pod článkem.

5) Zvolte odpovídající povolení ke kácení stromů

Povolení ke kácení stromů má několik funkcí. V případě potřeby využijte náš vzorový formulář pro udělení povolení ke kácení Žádost o povolení ke kácení stromů – kaposgreen.cz.

V první řadě zajišťuje ochranu přírodních zdrojů a místního ekosystému.

Dále se o povolení žádá kvůli tomu, aby měly úřady a úklidové služby přehled o plánovaných pracích v blízkosti komunikací. Povolení vydává orgán ochrany přírody, který je součástí městského nebo obecního úřadu. V žádosti se uvádí důvod kácení stromu a předkládají se následující doklady:

  • vyplněná žádost o povolení s důvodem kácení
  • doklad o vlastnictví nebo souhlas majitele pozemku
  • fotodokumentace stromu
  • označení stromu na plánu pozemku
  • posudek arboristy a stanovisko sousedů se předkládá na požádání

Při porušení postupu vám hrozí pokuta, zejména pokud se strom nachází na obecních pozemcích nebo v chráněné oblasti.

Důležité je zvolit správný typ povolení, protože to ovlivňuje načasování kácení:

  • sanitární těžba má za cíl odstranit nemocné stromy a provádí se co nejrychleji po diagnostice nemoci
  • v rámci selektivní těžby se odstraňují stromy, které brání průniku světla do lesa nebo na pozemek. S těžbou se dá počkat na vhodnou roční dobu, protože jejím cílem je regulace hustoty lesa a provádí se v určitých intervalech

6) Na kácení stromů za odvoz dřeva ušetříte peníze

Kácení stromů za odvoz dřeva je oboustranně výhodné řešení, pokud podepíšete dobrou smlouvu. Výhodné je to zejména pro malé lesy a zahrady.

Majitel pozemku ušetří náklady za těžbu a dopravu. Firma výměnou za těžbu získává dřevo k dalšímu využití na palivo nebo k prodeji.

Obě strany se dohodnou na tom, které stromy se pokácí přednostně – především rizikové, neestetické, staré nebo nemocné. Předem určíme stav, ve kterém vám vrátíme pozemek po dokončení práce.

Snažíme se využít maximum dřeva, takže vám po těžbě zůstane až na pár pilin čistý pozemek.

Dohodnuté podmínky sepíšeme, abychom vše měli podložené papíry. Právně tak chráníme vás i naši firmu.

Při kácení stromů na těžbu se dodržují přísně regulované postupy. Podle ekologických předpisů jde při těžbě, která má za cíl údržbu lesa, především o zlepšení podmínek pro mladé stromky. Zároveň se zachovává rozmanitost a obnovitelnost lesů a zabraňuje se šíření chorob.

Nabízíme kácení stromů v Ostravě i dalších částech republiky.

Bezpečnost práce a odpovědnost je podle zákona na naší firmě, protože máme odpovídající zkušenosti, vybavení a školení k těžbě dřeva. Vlastníci soukromého pozemku potřebují získat akorát těžební licenci.

Těžbu za odvoz nabízíme především v létě, kdy je snazší přístup ke stromům a nejsou mokré cesty.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!