Ke kácení nestačí kvalitní nářadí. Dokážete určit stav dřeva? A víte, jak to ovlivňuje bezpečnost práce? Kde začít řezat? Sepsali jsme pro vás základní pravidla bezpečnosti, kterých se při kácení stromů držet.
Postup kácení stromů od A do Z
1) Příprava pracovního prostředí je základ bezpečného kácení stromů
Příprava pracovního prostředí je základ. Na začátek zkontrolujte, jestli jsou všechny nástroje v dobrém stavu.
U stromu je potřeba posoudit jeho přirozený sklon, který určuje, kudy bude kmen padat a kde je nejlepší řezat.
Všechen majetek, který by se mohl během kácení stromu poškodit, je potřeba uklidit.
Výšková práce vyžaduje kvalitní přilbu, rukavice a oblečení, které vám musí dobře sedět. Na ochranných brýlích se nevyplácí šetřit. Nejlepší je obličejový štít a sluchátka k němu. Při pohybu ve výšce vám kvalitní kotníková pracovní obuv s tužinkou zvýší stabilitu. Motorová pila musí mít dostatečný výkon a délku čepele, musí být dostatečně ostrá a udržovaná.
K bezpečné práci budete potřebovat ještě klíny, kvalitní lana, pilník a olej na řetěz, háky, řetězy a navijáky na stržení stromu.
2) Nejprve zkontrolujte stav stromu
Co všechno ovlivňuje směr pádu?
Směr pádu ovlivňuje v první řadě úhel sklonu kmene. Podle druhu dřeva a sklonu kmene se určuje, jaký směrový zářez je potřeba. Měkké dřeviny jsou při pádu snáz ovladatelné, než tvrdé dřeviny.
Pozor na strukturální defekty dřeva! Ty ovlivňují směr pádu nejvíce. Pokud je nezkontrolujete nebo je neodhadnete, mohou způsobit nejvíce škody a v nejhorších případech i ohrozit život! Škůdci vytvářejí dutiny, čímž mění strukturu dřeva, které se pak při kácení chová jinak. Trhliny a praskliny zvyšují riziko, že kmen při kácení praskne. Odhalené nebo poškozené kořeny mění stabilitu stromu i jeho chování při kácení. Dvojitá koruna stromu je také nevyzpytatelná. V místě spojení korun vzniká proměnlivý tlak a kmen může v tomto místě kdykoliv prasknout.
Dvakrát měř, jednou řež – správné určení směru pádu je klíčový a také velmi ošemetný krok. Pokud si nejste úplně jistí, raději se do riskantních prací nepouštějte sami a využijte naše zkušenosti. Máme roky praxe a dobré pojištění, které jsme díky správným pracovním postupům nikdy nemuseli využít.
Jak to může dopadnout?
Ačkoliv se snažíme maximálně ovlivnit směr pádu, počítáme s tím, že strom může začít padat jakýmkoliv směrem.
V první řadě musí být v okolí stromu volná cesta, abysme mohli všichni utéct, jakmile strom začne padat. V cestě nesmí bránit žádné fyzické překážky.
3) Směrové zářezy jsou při kácení vzrostlých stromů nutné
Jak vytvořit směrový zářez
Směrový zářez se vždy dělá ve směru, kam bude strom padat. Správný zářez umožňuje lépe kontrolovat pád stromu, čímž se předejte nehodám a rizikům zranění.
Správně provedený směrový zářez je naprosto zásadní podmínka pro bezpečné kácení stromu.
Horní směrový zářez se zaměřeným horním řezem
První řez je veden shora dolů pod úhlem směrem k plánovanému směru pádu. Dolní řez se vede vodorovně, dokud se nesetká s horním řezem.
Horní směrový zářez se zaměřeným dolním řezem
Napětí vláken kmene se při horním směrovém zářezu uvolňuje postupně, což minimalizuje riziko, že se kmen rozštěpí.
Horní zářez zajistí, že případná puklina bude pokračovat dolů směrem k zamýšlenému řezu. To je zvláště důležité u stromů s křehkým dřevem, jako například javor.
Nejprve se provádí horní a potom teprve dolní řez.
Otevřený směrový zářez
Otevřený zářez se skládá ze dvou řezů, které vytvářejí otevřený úhel mezi 70 – 90 stupni. První se provádí strmý řez shora dolů, a poté řez zespoda nahoru v přibližně stejném úhlu. Otevřený zářez má tu výhodu, že strom zůstává stabilní až dokud se neprovede finální řez. Otevřený úhel umožňuje dobře kontrolovat a ovládat směr pádu.
Hodí se ke kácení v blízkosti budov, elektrického vedení apod.
Spodní směrový zářez
Tento řez se používá při kácení stromů ve strmém svahu nebo u dřevin, které jsou náchylné k naštípnutí. U stromů z měkkých dřevin se obvykle hůř odhaduje směr pádu. Při kácení je potřeba určitá flexibilita. Kácení ve svahu je samo o sobě nebezpečné a při dalších vnějších faktorech, jako je příklad vítr, práce vyžaduje velkou opatrnost.
První se provádí zářez odspoda nahoru, a pak teprve řez mírně shora dolů. Hlavní řez se provádí mírně nad úrovní směrového zářezu, který má úhel 45 stupňů a více.
4) Kácení stromů po částech vám ušetří spoustu peněz
A to jednoduše proto, že máte kácení pod kontrolou. Rizikové kácení stromů se provádí po částech, a tak můžete porazit i stromy v blízkosti domu a jiného cenného majetku.
V takovém případě je potřeba kvalitní horolezecké vybavení – bezpečností postroj, lano, boty, přilba, menší motorová pila, kladky, karabiny, lanový naviják a rozhodně dobrá fyzická kondice.
Větve se přivazují ke kmenu a po uříznutí se pomalu spouštějí na zem.
5) Vyhněte se pokutě – sežeňte si povolení ke kácení stromů
Povolení ke kácení stromů není vždy potřeba. Pokud se zbavujete ovocných stromů nebo ořešáků na vlastním pozemku, nemusíte řešit papírování. Nejste si jistí, jestli strom ještě spadá do Vaší zahrady? Územní plán si můžete v rychlosti zkontrolovat na volně přístupné online katastrální mapě.
Pokud strom ohrožuje zdraví a životy lidí, můžete ho porazit bez povolení a následně pokácení nahlásit do 15 dnů.
Kdy je povolení nutné?
Určitě v případě kácení vzrostlých stromů. Pokud je obvod kmene stromu delší než 80 cm při měření ve výšce 130 cm nad zemí, budete potřebovat povolení.
Dále potřebujete povolení, pokud se chystáte kácet chráněné a památné stromy.
Stáhněte si žádost z našeho webu a vyplňte jasné důvody, proč chcete strom kácet. Odevzdejte ji na příslušném obecním nebo městském úřadě, který by měl do 15 dnů rozhodnout.
Kdy kácet
Na kácení stromu je ideální čas přes zimu – v období vegetačního klidu, od začátku listopadu do konce března. Stromy jsou v přirozeném útlumu, listnaté koruny opadají, nehnízdí v nich zvěř.
Sousedovy stromy v mé zahradě
Třešeň roste u souseda, ale její větve přesahují na vaši zahradu?
Podle občanského zákoníku patří celý strom vlastníkovi pozemku, protože koření na jeho zahradě. Požádejte souseda, aby větve odřezal on. Pro jistotu si žádost připravte i písemně.
Až poté, co vám soused nevyhoví, můžete převis stromu odstranit sami – vždy ale v době vegetačního klidu a šetrně.
6) Na kácení ovocných stromů nepotřebujete povolení, ale správné načasování
Ovocné stromy jsou výjimka, protože nepotřebujete povolení ke kácení stromů. Nejčastěji se kácí kvůli chorobám, škůdcům a stáří dřeva. Ideální čas je v zimě, protože v období vegetačního klidu není aktivní míza. Zásah je tak pro strom méně drastický a míza nebude přitahovat hmyz.
Nejprve se prořezávají velké větve v koruně, a poté se kácí kmen. Větve se vedou pomocí lan, aby nepoškodily stromy v těsné blízkosti.
Dřevo ovocných stromů je cenné a má různorodé využití od vaření po dekoraci. Napadené dřevo nepoužívejte.
Kořeny a pařezy ovocných stromů jsou poměrně rozsáhlé a je potřeba je kompletně odstranit frézováním, než na nich začnou růst nové výhonky. Poté je potřeba ošetřit půdu a doplnit do ní živiny.
Po kácení ovocných stromů je potřeba dodržet přísná sanitární pravidla, aby se plísně a infekce nešířily dál. Pokud je strom napaden, všechno dřevo se musí spálit a nástroje vydezinfikovat.
Rizikové kácení stromů klidně přenechte nám
Kácení vzrostlých stromů s sebou přináší spoustu rizik. Naši kluci se ale v hustém porostu větví pohybují obratně, a tak se Vaši sousedé se nemají čeho obávat.
Risk je zisk. Při pohledu ze shora můžeme najít další defekt růstu stromu a určit správný postup kácení stromu.
Na strom šplháme s jištěním lan a popruhů. Po cestě odspoda nahoru postupně odřezáváme větve, až zbyde jen kmen, jehož pád řídíme pomocí směrových zářezů.
Z fotek Vaší zahrady si můžeme udělat předběžnou představu toho, co bude práce obnášet. Vyfoťte nám strom z dálky a zblízka a také jeho okolí! Lépe uvidíme, jak je strom dostupný a kolik je kolem něj prostoru, ať víme, jak se k Vám připravit. Přijímáme objednávky na kácení stromů v Ostravě i po celé České republice.