Zastřižené keře opticky zkrášlují zahradu a mají delší životnost. Klíčová je správná technika a dobré načasování stříhání. Vaše zahrada záhy prokoukne a budete na ní s chutí trávit daleko více času.
Jak stříhat keře, aby byly krásné a bohaté
Zkracování
Zkrácení tenkých větví zlepší produktivitu a zdraví keřů. Po prostříhání je keř potřeba důkladně pohnojit, aby dobře obrazil. Větve stříhejte čepelí v úhlu 45° ke kmeni. Výhonky zkraťte až k pupenu, který roste požadovaným směrem. Pokud byste větev ustřihli i s pupeny, keř už nebude moct obrazit a brzy usche.
Dbejte také na to, abyste neodtrhli kůru z kmene keře. V poškozeném místě by pak byl keř náchylný k nemocem a škůdcům.
Prostříhávání
Pokud odstraníte všechny přebytečné výhonky, zdravé větve získají více výživy. Větve, které trčí od kmene v ostrém úhlu, rostou směrem dolů nebo nezapadají do celkového tvaru keře, jen brzdí jeho požadovaný růst.
Nejefektivnější bude vybrat si jednu nebo dvě velké větve, které postupně od špičky až ke kmeni sestříháte. Keř získá dostatek vzduchu a vytvoří více nových výhonků. Větve se obvykle sestříhávají o ⅓ jejich délky.
Výživa po stříhání
Mladé a zdravé keře se po prostříhání obvykle rychle zotaví, ale může se stát, že jim na jaře nevyrazí pupeny. V takovém případě bude potřeba podpořit růst co nejdříve hnojivem.
Keřům se dává výživa obvykle na jaře. Množství hnojiva a četnost hnojení určují potřeby konkrétních keřů, které se navzájem liší – od několika měsíců až po roky.
Zvolte správnou techniku zastřihávání keřů
Odstranění odumřelých konců
Odumřelé špičky výhonků odstříhněte nůžkami. Keř trochu prořídne a lépe pak pokvete. Květy vždy odstraňujte v místech, kde je dřevo staré a tmavé.
Zkrácení bočních větví
Keře, které kvetou v létě, by se měly stříhat hned po odkvetení. Prostříhání stimuluje jejich další růst. První rok po stříhání keř vyroste jen o kousek, ale následující rok bude mít mnoho květů a zhoustne. Tento typ střihu je ideální například pro růže a hortenzie.
Odstranění některých výhonků
Pokud vyrazí na keři mnoho výhonků, je dobré každý třetí odstranit. Díky tomu keře příliš nezhoustnou a mají stimulaci tvořit květy na silných výhoncích. Výhonky vždy odstřihávejte co nejblíž u větve nebo kmene. První se odstraňují nejstarší a nejslabší větve.
Dále se odstřihnou větve, které jsou příliš vzdálené od středu a narušují tvar keře. Po prořezání mohou keře vypadat zuboženě, ale nemějte obavy. Brzy se objeví nové výhonky, které zaplní prostor ještě hustěji. Metoda odstraňování výhonků se využívá například u rakytníku, rybízu nebo černého bezu.
Prořezání keře ke kořeni
Okrasné výhonky kaliny, lísky nebo ořešáku zastřihněte dva palce od kořene keře. Podpoříte tím růst nových výhonků jejich dekorativních listů. Po výsadbě nechte keř jednu sezónu růst a následujících jaro ho opět seřízněte 5-7 cm nad zemí.
Pokud nemá keř optimální výživu a mulč, nebude schopen po seříznutí vypouštět silné stonky. Radikální řez ke kmeni stačí dělat každý druhý rok, protože se tak podpoří růst silných stonků bez toho, aby bylo potřeba rostlinu intenzivně vyživovat.
Keře s dřevitým základem
Levandule nebo Perovskie tvarujte pravidelným stříháním. Je důležité začít, dokud je rostlina mladá. Pokud začnete s úpravami až v dospělosti keře, budete řezat do starého dřeva, což může keř oslabit, nebo dokonce zahubit.
Dřevnaté keře prořezávejte pravidelně každé jaro 5-10 cm od země. Pokud ze země neraší nové výhonky, tak určitě nezasahujte do starého tmavého dřeva! Stačí seříznout měkké výhonky z předchozího roku.
Kdy je nejlepší čas stříhat keře
Správné načasování je velmi důležité pro další zdravý růst keře.
Jarní střih keře
Na jaře je ideální postupně prořezat nejprve bobulové, ovocné a na konec okrasné keře jako jsou hortenzie, nebo keřové vrby. Na jaře se odstraní staré květy a udělají tak prostor pro nové květenství a výhonky, které vypovídají o zdraví keře. Keře, které kvetou v létě, je nejlepší seříznout již brzy zjara. Brzy kvetoucí keře by se naopak měly řezat až po odkvětu.
Letní střih keře
V létě se dělá především dekorativní prořezávání korun stromů. Dále se prořezávají stálezelené keře, do kterých se kvůli jarnímu pohybu mízy dá zasahovat až v létě. Živým plotům z habru nebo levandule a tavolníku zajistí letní střih kompaktní růst a druhé kvetení, popřípadě bohaté květenství na další rok.
Podzimní střih keře
Na podzim se prořezávají keře bobulí a odstřihávají neplodící výhonky malin. Po sklizni se provádí sanitární a formativní řez keře, díky kterým budou keře déle zdravé a snáz vytvoří květy a nové výhonky na příští sezónu.
Zimní střih keře
Zimní řez keře se provádí pouze v nouzových případech, kdy seříznutí nelze odložit na teplejší počasí.
Správný střih keřů zajišťuje zdravý růst a vitalitu. Zdravé keře jsou bohaté a zpestří vaši zahradu. Pokud si nejste jistí, jak o keře správně pečovat, rádi vám poradíme nebo pomůžeme.