Nejčastější důvody ke kácení stromů jsou hlavně kazy dřeva, které ohrožují stabilitu stromu. Při nepříznivém počasí pak špatně rostlý nebo narušený strom může ublížit na zdraví a poškodit majetek.
Jaký je správný postup kácení stromů?
Pokud jste se rozhodli ke kácení stromů na vlastním pozemku, provádějte práce opatrně a dbejte na bezpečnost. Hlavní je, aby nedošlo ke zranění a škodě na majetku. Postup kácení stromů je následující:
- Správné hodnocení stavu stromu
Hodnocení se zaměřuje především na náklon nebo poškození stromu. Trouchnivějící místa mohou způsobit nekontrolovaný pád stromu. Příslušnému stavu určujeme metodu kácení stromu.
- Příprava pracovního prostoru
Kácejte vždy v dostatečné vzdálenosti od cenného majetku a elektrického vedení. Myslete také na stezku pro odstranění dřeva po kácení.
- Určete směr pádu stromu
Směr pádu se řídí náklonem stromu, povětrnostními vlivy a majetkem v okolí stromu. K úpravě směru pádu se používají lana.
- Vytvořte zářez
Zářez se dělá ve směru pádu stromu, čímž pomáhá udržet kontrolu nad jeho průběhem. Hlavní řez se provádí naproti zářezu.
- Při řezání kontrolujte pád stromu
Během kácení celého stromu se hlídá, aby se kmen neodchýlil od dráhy pádu. Při postupném kácení stromu se větve odřezávají a spouštějí pomocí zajišťovacích lan.
- Použijte ochranné vybavení
Při práci se dřevem vždy noste přilbu, ochranné brýle a pružné oblečení.
Během kácení stromů na vlastním pozemku dodržujte správný postup kácení stromů, abyste se nedostali do nebezpečné situace.
Rizikové kácení stromů nechte specialistům
Před začátkem rizikového kácení stromů se nejprve provádí průzkum stromu a hodnotí se jeho celkový stav. Poté se určuje postup a metoda kácení vzhledem ke stavu stromu.
Postupné kácení stromu se spouštěním větví
Tento způsob se obvykle využívá v případě, kdy není dost prostoru na kácení stromů vcelku. Obecně se využívá pro kácení v blízkosti domů, elektrického vedení a při kácení vysokých a mohutných stromů. Profesionální lezec na laně kmen postupně rozřezává na části, které se pomocí lan opatrně spouštějí na zem.
Nejprve se odřezávají boční větve, poté se řeže kmen.
Jaké jsou nejčastější důvody ke kácení stromů
1) Praskliny a dutiny ve dřevě
Praskliny a dutiny mohou být daleko větší, než se na první pohled zdá. Dřevo je v tomto místě oslabené a může se kdykoliv rozlomit — i během kácení. Dále se do prasklin může dostat voda a strom začne postupně hnít.
Praskliny a dutiny jsou nebezpečné tím, že nejsou hned vidět. Strom se může při silném větru nečekaně zlomit. Například často bývá potřeba odstranit břízu, která je vysoká, ale má úzký kmen. Dále bříza špatně snáší jakékoliv poškození tenké kůry, které může vést k vnitřnímu rozkladu. Snadno se pak při silném větru zlomí v narušeném místě. Topoly jsou další křehké dřeviny, náchylné k prasknutí.
Ne vždy lze stav stromu posoudit pouhým okem. Někdy strom vypadá zdravě, ale uvnitř kmene nebo v kořenech mohou probíhat nezvratné destruktivní procesy. Jakmile najdete jakékoliv kazy na dřevě, je čas na kácení stromu.
2) Náklon a jiná vada růstu
Stromy s výrazným náklonem ohrožují bezpečí lidí, domů a provozu. Některým stromům stačí prořezat korunu, čímž se náklon sníží. Také je potřeba sledovat, v jakém směru rostou větve. Ty, které rostou horizontálně od kmene, je potřeba odstranit. Mohly by se zlomit pod vlastní vahou.
3) Stromy s tenkým vysokým kmenem
Takové stromy se při silném větru snadno ohýbají a praskají. Například břízy dorůstají do výšky 25 — 30 metrů. Jejich kmen má ale průměr pouhých 20 cm. Vysoké břízy je lepší preventivně odstranit, protože jejich kmen nevydrží nápor silného větru.
4) Plísně a škůdci
Plíseň na stromě je první příznak hniloby uvnitř kmene. Takový strom časem zahyne, a proto se odstraňuje ihned po objevení prvních známek poškození.
To samé platí pro stromy napadené škůdci, například kůrovcem. Napadené stromy většinou vyschnou během 2—5 měsíců. Pokud na své zahradě nebo ve dvoře objevíte stromy se stopami škůdců, měli byste je okamžitě odstranit. Zejména pokud jde o jehličnany, které jsou na kůrovce citlivější.
5) Suché a staré stromy
Strom, který má mnoho suchých větví, pomalu umírá, ať už stářím nebo kvůli nemoci.
Usychající strom budete muset dříve či později porazit.
Suché větve mohou být také příznakem problémů v kořenovém systému. Pokud jsou kořeny promáčené a shnilé, hrozí, že se strom zřítí. Proto se odstraňují také ty stromy, které rostou v blízkosti výkopů pro základy, kanalizace apod.
Suchý strom, který již nevytváří listy, stojí jen díky stabilním kořenům. Je v podstatě mrtvý a představuje velké riziko. Jeho dřevo křehne a může se zřítit i při mírném poryvu větru. Suché stromy je potřeba včas odstranit! Jedná se o rizikové kácení stromů, protože se nedá úplně předvídat jejich chování. Proto raději kácení suchých a starých stromů přenechte nám.
6) Špatné umístění stromů
Tady je potřeba důkladně naplánovat rozmístění stromů již při sázení. Nejčastější chyby jsou:
- Stromy zasazené příliš blízko u sebe — jejich větve se proplétají
- Stromy zasazené příliš blízko u budovy — větve zastiňují okna. Kořeny po čase zesílí a začnou ohrožovat základy domu
Větve stromu časem zasahují na střechu a zatěžují ji.
Obzvláště nebezpečné jsou stromy, které stojí v blízkosti elektrického vedení. Při silném větru může strom spadnout a vedení přetrhnout.
Už při sázení dobře naplánujte jednotlivé vzdálenosti a důsledně se jich držte, aby stromy vám a vašim dětem nedělaly za 30 let potíže.
7) Za kácení ovocných stromů často mohou škůdci
Kácení ovocných stromů se nejčastěji provádí kvůli stáří nebo zdravotnímu stavu stromu. Ovocné stromy s oblibou napadají škůdci kvůli sladkým plodům a vysokému obsahu živin ve dřevě. Navíc jsou velmi často pěstované monokulturně (tj. pohromadě – v sadech), což chorobám a škůdcům usnadňuje šíření.
Ceník rizikového kácení stromů
Ceník rizikového kácení stromů odpovídá časové a fyzické náročnosti práce. Dřevo s výše zmíněnými defekty je pro naše stromolezce nebezpečné a vyžaduje speciální techniku a také opatrnost. Zároveň je kácení stromů se spouštěním větví jeden z nejnebezpečnějších způsobů kácení stromu. O nás se ale nemusíte bát — máme roky praxe a kvalitní pojištění, které jsme nikdy nemuseli využít.
Dále cenu ovlivňuje výška stromu — čím vyšší strom, tím více práce a času zabere rozřezání a spouštění jeho částí. S rostoucí výškou se zvyšuje riziko pro naše stromolezce — stromy jsou ve výšce náchylnější na poryvy větru a jednoduše řečeno to s nimi nahoře občas pořádně houpe.
Čím širší je kmen, tím obtížněji se ve výšce rozřezává. Také záleží na druhu dřeva — na kácení tvrdého dřeva potřebujeme daleko více času.
Trápí vás na pozemku přerostlé stromy? Týká se některý z uvedených problémů vaší zahrady? Pak hlavně kácení neodkládejte! Ať už poptáváte kácení stromů v Ostravě z důvodu údržby pozemku, nebo potřebujete někoho, kdo vám zajistí rizikové kácení stromů v Ostravě, objednejte si naše specialisty. Stačí poslat poptávku a my za vámi dojedeme kamkoliv v rámci ČR.
Ceník rizikového kácení stromů najdete v horní liště.