Jak urychlit rozklad pařezu?

Přirozený rozklad pařezu je nejekologičtější metoda odstranění pařezů, ale trvá nejdéle. Když necháte pařez rozkládat, nemusíte ho namáhavě páčit lopatou ani používat chemii. Pomocí chemie se ale proces urychlí.

Jak urychlit rozklad pařezu přírodní cestou

K odstranění pařezů nepotřebujete nutně chemikálie. Pařez nebrání vašim plánům? S odstraněním nespěcháte? Pak vyzkoušejte postup, který nebude mít negativní vliv na okolní půdu.

1.     Vytvořte optimální podmínky pro houby a bakterie

Ve vlhkém prostředí s dobrou cirkulací vzduchu a slunečním světlem bují bakterie a houby. Více bakterií rychleji rozloží dřevo.

2.     Použijte hnilobné bakterie

Dnes běžně koupíte v zahradnických prodejnách dřevokazné houby, které podporují rozvoj hniloby. Jedná se o druhy, které se živí odumřelým organickým materiálem.

  • Kloboučník se často nachází na pařezech stromů. Má charakteristické tvrdé, lepkavé plodnice.
  • Choroš šupinatý přirozeně napadá pařezy a urychluje jejich rozklad.
  • Lesklokorka ploská se hodí na pařezy z tvrdého dřeva.
  • Hlíva ústřičná roste na trouchnivějícím dřevu a urychluje rozklad pařezů. Navíc je jedlá a můžete z ní mít dvojí užitek.
3.     Vyvrtejte do pařezu díry

Dírami pařez lépe absorbuje vlhkost, která urychluje množení bakterií, rozklad dřeva a úplné odstranění pařezu.

4.     Udržujte pařez ve vlhku

Teď už stačí suchý pařez pravidelně zalévat, aby se udržely v chodu procesy rozkladu dřeva. Sucho by hnilobné procesy zpomalilo.

5.     Otvory ucpěte a pařez přikryjte plastovou fólií

Dřevěnými zátkami ucpěte vyvrtané díry nebo rovnou překryjte pařez plastovou fólií. Fólie vytvoří skleníkový efekt — zadrží vlhkost a teplo, čímž urychlí množení bakterií

Použijte kamennou sůl

Kamenná sůl urychluje rozklad, ale je třeba s ní zacházet opatrně. Může poškodit rostliny v okolí. Díry v pařezu naplňte solí a udržujte dřevo vlhké.

Ošetření horkou vodou

Nalévání horké vody do otvorů v pařezu změkčuje vlákna. Tím se naruší struktura dřeva a urychlí jeho přirozený rozklad.

Jaké jsou možnosti chemického odstranění pařezů 

Na podzim do pařezu vyvrtejte několik děr vrtákem s velkým průměrem do hloubky cca 20 cm. Do důlků nasypte močovinu nebo jakýkoliv dusičnan. Hnojivo vlhčete vodou, dokud se všechna tekutina nevsákne do pařezu.

Pak otvory ucpěte dřevěnými zátkami, a nebo pařez překryjte polyetylenovou fólií, kterou pevně uchytíte ke kmeni. Pod fólií se udrží vlhko a teplo, které zajistí správný průběh chemického procesu. Fólie celý proces odstranění pařezu urychlí.

Těsně před mrazy znovu prolijte pařez vodou. Při mrznutí se voda rozpíná, čímž pomáhá pařez dále rozkládat.

Dusíkaté hnojivo

Dusíkatá hnojiva obecně podporují množení bakterií a hub, které urychlují rozklad.

Na jaře dusičnan kořeny vysuší. Drobné kořínky se samy úplně rozloží. Druhý rok se pařez celý rozpadne. Zbytky můžete spálit a půdu zrýt. Nepalte pařez blízko budov a vegetace. O dalších podmínkách spalování rozhodují místní obecní vyhlášky.

Kyselina solná

Do děr v pařezu nalijte kyselinu solnou, která se vsákne do dřeva a urychlí jeho rozklad.

Herbicidy

Herbicidy urychlují přirozený rozklad pařezu.

Močovina

Močovinu nasypte do děr a přikryjte fólií. Po roce zbytky pařezu zcela zetlejí. Pařez pak snadno rozsekáte sekyrou a zbytky spálíte. Také je můžete zapracovat do půdy — bude úrodnější.

 

Kromě zmíněných prostředků bude fungovat také kuchyňská sůl, síran měďnatý a síran železnatý. S pomocí těchto látek odstraníte pařezy na pozemku rychleji.

Proč pařez odstranit chemicky?

Chemické odstranění pařezu je ideální varianta, pokud je pařez blízko budovy. Vytrhávání pařezu může způsobit posuv půdy a praskliny na stěně budovy.

Nefandíte chemickým prostředkům? Pak pro vás máme ještě jeden způsob, jak pařez odstranit mechanicky, aniž byste narušili základy budovy nebo okolní ekosystém. 

V jaké situaci zvolit odstranění pařezů frézováním

Frézováním se dá rychle a efektivně odstranit i čerstvý pařez. Navíc je odstranění pařezů frézováním narozdíl od vytrhávání mnohem méně invazivní pro strukturu okolní půdy. Oproti chemickému odstranění má frézování tu výhodu, že pařez zlikvidujete v podstatě hned — během jednoho, maximálně dvou dnů.

Fréza je ale nebezpečný stroj! Musí se s ní zacházet opatrně a při použití nosit ochranné pomůcky. Skutečně rychle s ní odstraníte pařez pouze pokud už s ní máte zkušenosti a umíte ji ovládat. V opačném případě můžete pod článkem objednat frézování a my vám pařez rychle odstraníme.

Na mechanické odstranění pařezů potřebujete těžkou techniku

Odstranit pařezy mechanicky je časově i technicky náročné, ale na druhou stranu vytrhnete pařez z půdy i s kořenem.

Rypadla pařez vytrhnou z půdy během chvilky.

Traktor se silným řetězem dokáže pařez také rychle a efektivně vytáhnout ze země.

Jakou metodu odstranění pařezů vybrat

Chemická likvidace pařezu se používá spíš u tvrdého dřeva, kdy chemikálie urychlují rozklad dřeva. Odstraní i starší velké pařezy s tvrdým a robustním dřevem.

Chemická likvidace se používá ve chvíli, kdy není nutné pařez odstranit hned. Chemické odstranění pařezů je také levnější. Na druhou stranu vzniká riziko kontaminace půdy, takže se metoda nehodí úplně všude.

Frézováním můžete odstranit doslova všechny pařezy. Druh ani věk dřeva nehraje roli. Fréza si poradí s velkými pařezy i hlubokými kořeny. Frézováním odstraníte pařez rychle, navíc i ve stísněném prostoru a bez narušení nebo kontaminace půdy. Frézování je tedy takové záchranné řešení, protože funguje i v situacích, kdy ostatní metody selhávají.

Mechanicky snadno odstraníte především pařezy z měkkého dřeva po mladých stromcích. Ty totiž stále ještě mají mělký kořenový systém. Mechanicky se odstraňují hlavně malé a střední pařezy v místech, kde je dostatek prostoru pro těžkou techniku.

Bezpečnost při práci je základ

Při chemickém odstranění pařezu použijte ochranné brýle, respirátor a silné silikonové rukavice.

Při pálení pařezu vytvořte kolem kořene hliněný val a mějte po ruce dostatek vody na uhašení. Před zapálením pařezu určete směr větru. Pokud fouká silný vítr, pálení odložte. V blízkosti ohně používejte respirátor.

Pokud jste k odstranění pařezu použili dusičnany, buďte v místech bývalého pařezu ještě nějakou dobu opatrní. Nepalte listí a raději ani nekuřte, protože dusičnany se snadno vznítí. Termín pálení ohlaste hasičům s předstihem. Potencionálním problémům s úřady předejdete, když si na ministerstvu mimořádných situací zažádáte o speciální povolení. V místě chemického ošetření pak nezakládejte zahrádku ani nesázejte stromy.

Při mechanickém odstranění použijte ochranné brýle a masku, aby se vám třísky nedostaly do očí a obličeje.

Frézování vyžaduje nejen kvalitní ochranné pomůcky, ale také zkušenosti s prací s frézou.

My preferujeme frézování, protože nám záleží na struktuře a kvalitě půdy vašeho pozemku. S frézou máme roky zkušeností. Stačí, když nám v poptávce pod článkem pošlete fotky pařezů a zahrady a my už vybereme metodu odstranění pařezu, která se pro vaši zahradu nejvíc hodí.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!