Kdy je nejlepší čas na první jarní sečení trávy? Stihněte ho včas a užívejte si celé léto měkký zelený koberec

Správné načasování je základ. Kromě dobré výživy a závlavy potřebuje měkký zahradní trávník také pravidelně sekat. Kdy letos posekat poprvé, abyste si mohli v létě pohodlně poležet na trávníku?

Kdy na jaře poprvé sekat?

První sečení trávy připadá na přelom dubna – května. Před ani po sečení trávyby neměly být mrazy, které mohou poškodit její kořeny. Trávník musí být dostatečně vysušený a alespoň 6 – 8 cm dlouhý. V Ostravě sečení trávy ovlivňuje klima Beskyd, a tak se začíná přibližně o 2 týdny později, zatímco sečení trávy v Olomouci se významně neliší od zbytku Republiky.

Jak často na jaře sekat?

Průměrně se na jaře trávník seče 1x týdně, v létě jednou za 7 – 10 dní a na podzim jednou za 10 – 14 dní.

Hlavní je sekat vždy za sucha a v bezvětří. Ranní rosa musí nejprve uschnout, jinak si kromě trávníku poškodíte i sekačku. Po dešti je sečení trávy náročnější, protože jsou stébla hustší a těžší. Mokrá tráva se lepí na kotouče a vyžínač se rychleji zahřívá. Nakonec se vám porouchá sekačka nebo vytrhnete stébla trávy i s kořeny a hlínou. Vítr také není přítel sečení – trávu ohýbá a ta pak není rovnoměrně posekaná.

Ideální denní doba je po ránu nebo v podvečer. Pokud musíte sekat za horkých dní, trávník pak pořádně zalijte. Vydatná závlaha je v létě důležitá, aby se voda dostala i hloub do půdy. V opačném případě se všechna vypaří hned s prvním sluncem.

Jak na první sečení trávy po zimě?

Na jaře bývá trávník zarostlý mechem nebo pokrytý spadaným listím. Nejprve všechny odumřelé zbytky na zahradě shrabte. Před sečením je ještě potřeba trávník provzdušnit. Voda a vzduch se pak lépe dostanou ke kořenům. Tráva poroste rychleji a na pohled bude působit svěže.

Nejnižší výška sečení trávy je okolo 4 – 5 cm. Kratší střih může na začátku sezóny trávu oslabit, protože slunce ještě není dost silné na to, aby spustilo regeneraci rostlin. Na závěr trávník potřebuje pořádně pohnojit.

Jaká je ideální výška sečení trávy?

Maximální výška trávníku, při které už potřebuje posekat, je 10 cm.

Optimální výška po sečení je 5 – 6 cm.

Minimální výška po sečení jsou 3 cm.

Při sečení vysoké trávy můžete najednou posekat maximálně ⅓ výšky trávy. Radikální zkrácení je pro rostlinu příliš velký stres. Pokud vám tráva na chatě vyrostla do větší výšky, tak ji raději zkracujte postupně během víkendových návštěv.

Tipy na sečení trávy se sekačkou

  • Měňte směry sekání

Sekejte vždy kolmo na předchozí vysekaný pruh.

  • Vyčistěte trávník

Před sekáním odstraňte z trávníku listí, větve a jiné nečistoty.

  • Kopírujte sekačkou povrch půdy

Dejte pozor na hrboly a díry. Sekačkou na nich snadno vytvoříte lysinu nebo vám naopak zůstanou neposečené důlky. Povrch vyrovnejte, nebo si v nerovných místech zpomalte a sečte opatrně.

Tipy na sečení vysoké trávy křovinořezem

  • Při sečení vysoké trávy křovinořezem střídavě pohybujte strojem do stran a zároveň mírně nahoru a dolů. Snížíte zatížení sekačky a zvýšíte účinnost sečení.
  • Na nerovných plochách s měkkou trávou použijte vlasec. Bude se vám hodit také u kmenů stromů a na těžko přístupných místech, jako jsou úzké průchody mezi budovami a plotem.
  • Zvolte minimální možné otáčky pro provoz. Šetříte tím spotřebu paliva nebo elektřiny a zvyšujete životnost stroje.
  • Použijte ochranné prostředky jako jsou brýle, sluchátka, pevná obuv a oblečení.
  • Při sečení si najděte stabilní postoj, držte křovinořez oběma rukama a strunovou hlavu udržujte vodorovně se zemí nebo v mírném náklonu dopředu (20 – 30°).
  • Sečte plynulým pohybem v oblouku zleva doprava a zpět.
  • Nabruste kotouče – tupé nože pouze odlomí vršky, což je pro rostlinu traumatické a na pohled nevzhledné.
  • Pokud sečete krátkou trávu, nechte ji ležet jako mulč – ušetříte si tak práci se shrabováním i hnojením. Delší trávu ukliďte – mohla by se pod ní objevit plíseň.

Jak o trávník pečovat po zimě

1) Válcování

Hned, jak roztaje sníh a trávník uschne, začněte s jeho obnovou. Pomocí zahradního válce vyrovnáte povrch a přitlačíte kořeny do půdy. Snížíte tak riziko, že je sekačka vytrhne. Zejména pokud jste trávník zakládali na podzim, bude na jaře potřebovat válcování.

2) Česání

Česáním odstraníte z trávníku odpad, suchou trávu a listí. Vrstva rostlinných zbytků brzdí cirkulaci vzduchu v půdě, což svědčí tvorbě plísně. Trávník stačí “podrbat” hráběmi, ale na větší plochu se vám bude hodit ruční vertikutátor. Vyčesávejte plochu ve třech nebo čtyřech směrech a pravidelně je střídejte. Systematickým vyčesáváním se nečistot z trávníku zbavíte rychleji. Nová tráva pak bude hustší a poroste rychleji.

3) Odstranění plevele

Plevel se z půdy odstraňuje před zimou i po ní. Běžně se stává, že se plevelné rostliny stihnou vysemenit před tím, než je odstraníte. Při malém množství je stačí vytrhat i s kořeny. Při větším množství po vytrhání aplikujte herbicid určený pro trávníky. Pravidelná péče o trávník zvyšuje jeho hustotu, takže má plevel méně prostoru k rozmnožení.

4) Vertikutace a provzdušňování

Při vertikutaci ostré nože prořezávají půdu do mělké hloubky. Kořeny trávy tím získají více vzduchu, který stimuluje růst mladých výhonků.

Vertikutace se dělá na přelomu dubna a května.

Provzdušňování usnadňuje proudění vzduchu a vody ke kořenům trávy, takže se trávník po předchozích úpravách rychleji zotaví. Drny se propichují vidlemi do hloubky 10 cm ve vzdálenosti 20 cm od jednoho vpichu k druhému.

V okysličené půdě je riziko vzniku plísní menší.

5) Obnovení trávníku

Po zimě se na trávě objevují lysé plochy. Na lysinách jemně uvolněte půdu. Pak do ní zasejte stejná semena, která jste použili při založení trávníku. Setbu posypte zralým kompostem nebo rašelinou. Obnovené plochy zalijte. Pokud se lysých míst objeví hodně, stojí za zvážení založení nového trávníku.

6) Výživa trávníku

Směs písku a kompostu rozesypte po povrchu trávníku. Dále se na jaře na stimulaci růstu a regeneraci používají dusíkatá hnojiva. Hnojivo vždy aplikujte v doporučeném množství. Na přelomu dubna a května zařaďte do výživy komplexní hnojivo.

7) Zalévání trávníku po zimě

Na jaře tráva potřebuje občasnou, ale vydatnou závlahu. Před dalším zaléváním musí trávník úplně vyschnout, aby na něm nezačala bujet plíseň. Zalévejte ho 2 – 3x týdně a zvyšujte intenzitu s oteplováním počasí.

Po hnojení trávník zalijte jen pokud jste nepoužili herbicidy.

První sekání dlouho neodkládejte. Sečení vysoké trávy je pro kořenový systém silný zásah. Kořeny pak potřebují hodně času na vzpamatování a tráva mezitím zesvětlá. Také sekačka se rychleji opotřebuje. Čím dříve nám odešlete formulář, tím spíš se k vám stihneme včas dostat na první jarní sečení trávy. Kromě sečení trávy v Olomouci a Ostravě za vámi dojedeme posekat váš trávník také kamkoliv po celé ČR.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!