Dřevní štěpka je efektivní a ekologický způsob zužitkování dřevního odpadu. Třísky na štěpku vznikají při zpracování velkých objemů dřeva. Drcení štěpky umožňuje zpracovat strom beze zbytků.
Štěpka jako palivo
Dřevěné zbytky ve formě štěpky mají stejné teplotvorné vlastnosti jako dřevo ve své původní podobě, a proto je štěpka skvělá na vytápění. Hodí se ale jen pro určité kotle a navíc má využití ve formě paliva určitá omezení. Především záleží na druhu dřeva, ze kterého je štěpka vyrobená a na jeho vlhkosti. Při výrobě štěpky je také potřeba dodržovat určitý rozměr.
Za nejoptimálnější velikost se považují kousky o velikosti 1-4 cm. Na tvaru nezáleží, ale štěpka musí být stejně jako ostatní palivové dřevo dobře vysušená. Mokré dřevo hůř hoří – plamen má nižší teplotu a produkuje více kouře. Štěpka je ideální na rozhoření kamen nebo jako palivo do kotle na štěpku, který samostatně přikládá ze zásobníku.
Výroba dřevní štěpky
Technologie výroby štěpky je poměrně jednoduchá. Proces se skládá ze tří fází:
- Třídění dřevního materiálu
- Sušení
- Drcení
Celý proces výroby je automatizovaný.
Jednokotoučový drtič třísek je rotující kotouč s noži, který seká velké třísky na menší kusy. S těmi se pak snadněji manipuluje a bez problémů se dají dále zpracovat. Hodí se v průmyslovém odvětví na menší až střední objem odpadu.
Bubnový drtič dřevěných třísek pomocí rotujícího bubnu s integrovanými noži drtí dřevní materiál. Větve, odřezky a třísky přemění na jemnější štěpku nebo piliny. Je robustní a výkonný – hodí se do sféry lesnictví, k výrobě biomasy a ke zpracování dřevního odpadu.
Kladivový drtič rozbíjí pomocí rotoru s kladivy dřevěný odpad na menší částice. Hodí se na zpracování menších kusů stromů. Větve, třísky a štěpku drtí na jemný prach, ze kterého se vyrábějí pelety nebo biomasa do kotlů. Je odolný a zvládne i náročnější materiál.
Výroba štěpky je především o recyklaci dřevěného odpadu, protože díky ní se z pokácených stromů využije 100 % materiálu. Štěpka se nejčastěji vyrábí přímo v místě kácení.
Způsoby využití štěpky
- Mulčování
Štěpka se na mulčování hodí stejně jako piliny, kůra nebo jakákoliv další forma dřevěného materiálu.
Štěpka zadržuje v půdě živiny. Dřevěný mulč mikroorganismy snadno rozkládají, čímž přidávají do půdy další organickou hmotu a výživu. Doba rozkladu závisí na velikosti štěpky, takže čím jemnější bude, tím rychleji se rozloží. Proto se mulčování využívá také u mladých stromků a keřů, čímž se nejen snižuje dopad teplotních výkyvů na kořeny, ale navíc získávají potřebné živiny. Sype se kolem kořenů stromků, keřů a rostlin.
Pomáhá zadržovat vodu v půdě a neroste pod ní plevel.
- Cestičky a záhonky
Štěpkový mulč se sype podél cest a záhonů. Zahrada pak vypadá uspořádaně a na první pohled působí lépe.
- Hubení škůdců
Štěpka z jehličnanů slouží vyloženě jako fyzická bariéra k ochraně rostlin před škodlivým hmyzem, protože její zápach při rozkladu hmyz odpuzuje. Pryskyřičné látky, vylučované štěpkou, odpuzují larvy mandelinky bramborové a dalších škůdců, kteří by vám mohli zničit úrodu nebo poškodit mladé rostliny.
- Kompost
Štěpka urychluje zrání kompostu. Při jejím rozkladu se do půdy dostává více vzduchu, čímž se organické zbytky rychleji zahřejí a zrají.
- Palivo na uzení
Štěpka při uzení dodává potravinám svoji charakteristickou vůni a chuť. Dřevěný kouř umožňuje uchovávat potraviny déle. Druh dřeva na uzení vybírejte podle chuťových preferencí. Při uzení se hodí spíš navlhlá štěpka, která bude produkovat více kouře.
To se to bude na zahradě slavit!
- Palivo do kotle
Palivové třísky se používají v kotlích malých elektráren místo uhlí a plynu. Štěpka shoří beze zbytku, takže po ní nezůstává popel, který opotřebovává kotle a zkracuje jejich životnost.
- Výroba desek
Lisováním dřevní štěpky spolu s lepidlem vznikají DTD a OSB desky, které se využívají na obklad interiérů. OSB desky se dělají z hrubé štěpky a slouží na hrubší stavby, naopak DTD desky se připravují z jemnější štěpky a využívají k obkladu podlah a výrobě interiérového nábytku.
Výhody a nevýhody dřevní štěpky
Dřevní štěpka zanechává minimální stopu na životním prostředí, je snadno dostupná a cenově příznivá.Při výrobě po ní zůstává minimum odpadu. Snadno a téměř beze zbytku shoří.
Nevýhodou je vysoká vlhkost, takže bude potřeba štěpku na topení nejprve vysušit. Tím předejdete hnilobě a dalším problémům s uchováváním.
Zahradu pomocí štěpky zútulníte a ochráníte rostliny a keře.
Ať potřebujete tvrdší štěpku nebo mulčovací štěpku na zazimování záhonů v okolí Ostravy, nebo štěpkový mix do kotle, na nás se můžete vždy obrátit. Štěpku prodáváme v objemu od 1m3 výš za 700,-kč/m3 bez DPH. Při objemu nad 150m3 jednáme o individuální ceně.