Dezinfekce půdy se dělá na podzim, aby se použité látky stihly do jara rozložit. Jaké přírodní sloučeniny použít a jak je kombinovat? Kdy je použít a kdy se jim raději vyhnout? Která hnojiva nepatří do kompostu?
Proč je dezinfekce půdy důležitá
Dezinfekce půdy ničí patogenní látky v půdě a zvyšuje její výnosnost. Při práci s chemikáliemi zamezte kontaktu s očima a kůží. Použijte brýle, respirátor, rukavice, pevný oděv, čepici a boty.
Dezinfekce půdy dusíkatým vápnem snižuje kyselost
Dusíkaté vápno snižuje kyselost půdy a zlepšuje její absorpci. Díky tomu mají rostliny a půdní mikroflóra optimální podmínky k rozvoji.
Kdy použít dusíkaté vápno?
Ideální čas, kdy použít dusíkaté vápno, je na podzim. Přes zimu se sloučenina rozloží na několik složek. Čpavek a vápno hubí patogeny a škodlivý hmyz. Vápník a další minerály stimulují rostliny k růstu.
Vysoká koncentrace vápna zvyšuje zásaditost půdy, která rostlinám neprospívá a ničí prospěšné bakterie a mikroorganismy. Dusíkaté vápno proto stačí použít každé 2-3 roky.
Nasypte 200 gramů vápna na metr čtvereční půdy a promíchejte ho do hloubky 15-20 cm.
Pozor! Nepřidávejte dusíkaté vápno do kompostu a nepoužívejte ho současně s organickým hnojivem. Vápno a organické složky by společně vytvořily těžko rozpustné sloučeniny, které by rostliny nedokázaly absorbovat. Kompost by zrál pomaleji a byl méně kvalitní.
Dezinfekce půdy hypermanganem ničí patogeny
Dezinfekce půdy hypermanganem zničí patogeny a larvy škůdců.
V 10 litrech teplé vody (60-70°C) stačí rozpustit 2-3 gramy manganistanu draselného. Roztokem na podzim rovnoměrně postříkejte půdu. Na jaře před výsadbou postřik opakujte.
Pozor! Nadměrná koncentrace hypermanganu v půdě může rostlinám způsobit popáleniny.
Po dezinfekci počkejte několik dní, než se roztok zcela rozpustí, a pak se teprve pusťte do podzimní setby.
Manganistan se používá preventivně proti rozvoji plísní. Kromě půdy jím můžete dezinfikovat nástroje, nádoby a vnitřek skleníku.
Jak dezinfikovat půdu na zahradě
Základem účinné dezinfekce je promíchání povrchové vrstvy půdy do hloubky přibližně 30-40 cm. V horní vrstvě se nachází nejvíce patogenů. Biologické přípravky je likvidují pouze při teplotách okolo 15°C a více. Ve sklepě a skleníku se drží vlhkost, takže je potřeba je hodně větrat a pravidelně dezinfikovat.
Dezinfekce sklepa zpomalí rozklad potravin
Sklep se nejčastěji používá k uchování potravin, a proto se musí udržovat v čistotě. Na dezinfekci sklepa použijte směsi s 90% obsahem dusíkatého vápna, smíchaného s 10% roztoku síranu měďnatého. Místo síranu můžete použít vodné roztoky amoniaku, kyseliny octové a citronové.
Po smíchání vznikne hustá směs, kterou se postřikují stěny a strop. Vodné roztoky na bázi kyselin se používají k dezinfikování rohů a stěn.
Sklep by měl být vždy oddělený od obytného prostoru a ostatních zahradních budov, aby v něm vzniklo jedinečné mikroklima.
Dezinfekce půdy ve skleníku se provádí na podzim
Nejprve vytrhejte zbytky natě z půdy. Přes zimu by v nich mohli přežít škůdci, kteří by se s prvním teplem rychle rozmnožili. Zbytky natě použijte na kompost.
Veškeré odnímatelné dřevěné a kovové části a zavlažovací systém na zimu demontujte, očistěte, umyjte roztokem vody a octa, nechte vyschnout na slunci a natřete novou vrstvou barvy.
Dezinfekce půdy na venkovních záhonech
Při venkovním použití je nejlepší nahradit vápno dřevěným popelem, který snižuje kyselost půdy a nenarušuje mikroflóru. Kromě popela se hodí i další prostředky.
Síran železitý
Síran zahubí infekce v povrchové vrstvě půdy a na rostlinných zbytcích. Obohatí půdu o železo, které rostliny potřebují k růstu.
Solarizace
Průhlednou plastovou fólii položte hned po sklizni na rostlinné zbytky a přitlačte ji na půdu. Kolem okrajů ji posypte hlínou. Nechte fólii na záhonu alespoň týden. V jeho průběhu uhyne mnoho plísní, plevele, roztočů, škůdců a jejich vajíček.
Čpavek
Čpavek smíchejte s vodou v poměru 10:90. Na metr čtvereční budete potřebovat nejméně 0,5 litru roztoku. Čpavek se rychle odpařuje, a proto se musí půda hned po postřiku přikrýt fólií.
Přírodní hnojiva mají svá specifika
Na metr čtvereční půdy si připravte litr kravského hnoje. Nařeďte ho vodou, aby vznikla vhodná konzistence na postřik a rovnoměrně naneste na půdu. Hnůj podporuje vhodné bakterie a škodlivé organismy se naopak otráví amoniakem.
Močoviny si na metr čtvereční připravte cca 40 gramů. Pokud očekáváte v následujících 24 hodinách déšť, stačí s ní rovnoměrně posypat povrch půdy. V období sucha močovinu zapravte do půdy a zalijte vodou. Můžete ji také rozpustit ve vodě pokojové teploty v poměru 1:1 a rovnoměrně s ní zalít záhon.
Dále se dá do záhonu zaorat sláma a piliny, se kterými se ale do půdy dostává více škůdců.
Jak správně dezinfikovat půdu
Při dezinfekci půdy odstraníte nejen škodlivou mikroflóru, ale i tu užitečnou! Bělidlo zničí veškerou mikroflóru, ale například kyselina peroctová zničí bakterie jen na povrchu půdy a nepoškodí mykózní houby.
Jak dosáhnout vysoké úrodnosti půdy ve 3 krocích:
- používejte kvalitní organické hnojivo s minerály
- střídejte plodiny, aby se stihly obnovovat veškeré výživové složky v půdě
- dopřejte půdě dostatek času na vzpamatování
Na trávník si připravte dusíkaté vápno
Dusíkaté vápno na trávník pomáhá při problémovém růstu. Přidává se do půdy při známkách překyselení, například když se na trávníku objeví mechy a lišejníky nebo tráva roste pomalu a světlá. Žloutnutí trávy znamená, že její kořeny slábnou. Vápno podpoří růst trávy a snižuje riziko onemocnění kořenů.
Vápnění trávníku se provádí na podzim nebo brzy na jaře, když tráva není ve fázi aktivního růstu. Vápnění opakujte přibližně jednou za 3-5 let, čímž udržíte pH půdy na požadované úrovni. Pokud má pH hodnotu 5,5 a méně, zopakujte vápnění.
S vápnem to ale nepřehánějte, protože zhoršuje strukturu půdy. Použijte cca 5-8 kg vápna na 100m² lehké půdy a 10-12 kg na 100m² tužší půdy. Hnojivo rovnoměrně nasypte po povrchu půdy, a poté ho pokropte vodou. Můžete naplánovat hnojení před deštěm, ale dejte pozor na velké srážky, které by hnojivo odplavily. Po hnojení na půdu nešlapejte.
Dusíkaté vápno se obecně nedoporučuje kombinovat s jinými hnojivy. Po použití počkejte 2-3 týdny, než přidáte další várku.
Pamatujte, že dusíkaté vápno do kompostu nepatří, a proto trávu po sekání nechte ležet. Rychle se přemění na hnojivo a podpoří trávník v dalším růstu.