Zakládání trávníků Ostrava a okolí

Lawn establishment

Chcete krásný zelený trávník jako z anglického panství?

Přemýšlíte, jak založit trávník u novostavby nebo jinde? Se vším vám rádi poradíme – jde totiž o komplexní činnost, pokud má být výsledkem opravdu krásný a trvalý trávník. Před samotným výsevem či položením travního koberce doporučujeme řádnou přípravu půdy pod trávník, tzn. odstranit plevel na ploše totálním herbicidem, následně je třeba zeminu nakypřit a odstranit kameny, kořeny i další materiál, který by překážel při samotném zakládání trávníku.

The procedure for establishing the lawn is as follows – after weeding and clearing the land, the soil needs to be loosened and leveled. The soil is then aerated by adding silica sand. The seed can then be spread evenly by the seed drill. This also adds a foundation substrate full of high-quality nutrients for the new crop. The area is then rolled, which buries the seeds in the ground, and covered with a fabric to protect the seed from being washed away.

In addition to the actual establishment of the lawn, we can offer you other services – regular and irregular mowing, comprehensive lawn care and we can also help you with a complete design and implementation of a garden tailored to you. Contact us with your every wish.

Are you also interested in the price for establishing a lawn? We provide this service from 40,-without VAT per m2 by sowing, laying a grass carpet is from 200,- without VAT per m2. Do not hesitate to request a quotation.

Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!