Safety and health tree trimming Ostrava and surrounding

Safety and health tree pruning

Ořez stromů pro vaši bezpečnost a zdraví zeleně

Bezpečnostní a zdravotní ořezy stromů se provádí za účelem jejich udržení v kondici. Pomáhá k zachování dobrého zdravotního stavu, vitality i provozní bezpečnosti pro okolí, a stromy tak mohou zůstat na svém stanovišti delší dobu. Pod zdravotní řez stromů patří i odstraňování jejich nemocných částí, které jsou napadeny jmelím, houbami nebo dalšími chorobami, a větví mechanicky poškozených či nadbytečných. A kdy je vhodné zdravotní ořez stromů provádět? Nejvhodnější je doba jejich plné vegetace.

We also perform safety tree pruning. These are the cases where the authority will not issue a permit to cut down a tree that poses a threat to people and movable or immovable property in its vicinity. Safety tree trimming involves removing branches that are dry, mechanically damaged and those that may break off. We also intervene on trees damaged by natural calamities – wind, snow and other weather conditions. Safety tree pruning can be carried out at any time of the year.

We offer tree trimming for private individuals, cities and businesses. In addition to pruning, you can also take advantage of our felling and hazardous tree services for trees that threaten their surroundings, and fruit tree pruning, including complete waste disposal.

Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!