Stump milling Ostrava and surrounding

Stump milling

Zbavíme vás i 100 letých pařezů (během chviličky)

K frézování pařezů se využívá pásová pařezová fréza, se kterou za tímto účelem cestujeme po celé České republice i do zahraničí. Tento stroj umí odstraňovat pařezy až do hloubky 35 cm pod terénem, a vy se tak zbavíte nejen nevzhledného kusu dřeva, ale zabráníte tak i možným úrazům či poškození strojů na úpravu zahrady.

The disposal of stumps is also suitable in other cases – especially when you need to plant a new tree near or in the same place. The size of the stump is also a determining factor, as some stumps can be so large that they cannot be removed even with the help of a digger, nor is the work carried out in places where heavy machinery cannot reach. The stump cutter only needs to cut a width of 85 cm.

Another advantage of removing the stump with a stump cutter is that it saves you time and effort. Disposing of a stump on your own is a physically and time-consuming activity. Although you can find instructions on how to dispose of a stump with virtually no work, for example, by using salt or acids, even these methods are not effective. We can help you get rid of a stump without the need for force and in a fraction of the time, so do not waste your valuable resources.

Cutting diameter of the stump for milling
Instructions on how to accurately measure the diameter of the stump to be milled.

Wondering what the cost of stump milling is? It depends on the number of stumps and the diameter of the visible roots – it ranges from 20 to 40,- excluding VAT per milled 1 cm diameter, plus shipping. Do not hesitate to ask us about stump milling, we will be happy to provide you with a quotation as with our other services.

Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!