Frakce kamene do gabionu se vybírá podle estetiky a účelu kamenné zídky. Jakou frakci zvolit, aby gabion dobře vypadal? Kolik výplně objednat? Jaký druh kamene vybrat, aby dlouho sloužil? Udělejte si představu!
Podle čeho vybrat kámen do gabionů
Při výběru zohledněte, co dokáže vydržet gabion – kámen, který je z pevné, mrazuvzdorné, vulkanické horniny. Magmatické horniny jsou odolnější vůči erozi. Nosnost kamene při tlaku by měla být nejméně 900 kg/cm². Na výplň se proto vybírají lomové kameny jako je granit, čedič, vápenec, žula nebo mramor, které jsou nejodolnější vůči tlaku a mají nejdelší dobu zvětrávání.
Kameny do gabionu by měly mít dvě klíčové vlastnosti:
- Mrazuvzdornost
- Pevnost
Pro nadvodní konstrukce by tyto hodnoty měly být minimálně F-50 až F-100 a pro podvodní gabiony minimálně F-100 až F-200. Jednotlivé číselné hodnoty znamenají, kolik cyklů zmrznutí a tání dokáže kámen vydržet, než se začne drolit. Pro Českou Republiku je optimální hodnota F-100 pro nadvodní konstrukce a F-200 pro podvodní konstrukce.
Jakou vybrat frakci kamení do gabionu
Frakce kamene podle účelu
Frakce lomových kamenů do gabionů se vybírá v rozmezí 60-200 mm. Kameny do gabionu udržují stabilitu plotu i okolní půdy a zajišťují dostatečnou kapacitu průtoku vody.
Frakce kamení do nadzemního gabionu by měla mít o 30 % větší průměr, než oka pletiva. Vnitřek konstrukce se rovnoměrně vyplní tím, že se postupně po vrstvách dosypává kamení o menší frakci. Neměl by ale přesahovat víc jak 10% celkového objemu výplně.
Frakce o poměru 60/120 mm je ideální na výplň opěrných zdí, stabilizaci svahů a jako základ pod konstrukce silnic a chodníků. Oko pletiva by v tomto případě nemělo být větší než 5×20 mm. Kameny s tímto poměrem jsou dostatečně velké na to, aby půdu zpevnily a předešlo se tak posunům půdy. Dokáží absorbovat tlak a stabilizovat zeminu.
Frakce o poměru 30/60 mm se hodí na dekorativní gabionové zídky. Velikost kamene je estetická a hodí se k výzdobě nebo umělecké architektuře. Oko pletiva by mělo zůstat v rozmezí 5×10 – 10×10 mm. Dekorativní gabiony dodají osobitý styl nejen soukromé zahradě. Frakce s tímto poměrem také zdobí řadu jezírek a vodopádů.
Frakce o poměru 5/20 mm se využívá častěji na drenáže, nebo jako zpevnění základů budov a silnic. Nicméně při použití kačírku do gabionů dobře ochráníte pozemek proti erozi. Oko plotu musí být v takovém případě v poměru maximálně 2,5×10 mm. Drobným kamením snadno odtéká voda, ale menší frakcí snadněji prorostou rostliny. Pod gabion se proto nejprve pokládá geotextilie, která propustí vodu, ale plevel už ne.
Frakce kamene podle estetiky
Pokud chcete gabionový plot hlavně jako estetický a dekorační prvek, vybírá se vizuálně atraktivní frakce. Střední velikost 20/40 mm je krásná na pohled. V této frakci si kameny do gabionu můžete vybírat podle různých barev, které nejlépe odpovídají vašemu vkusu.
Frakce kamene podle umístění
Ve vlhkých a podmáčených oblastech se používají materiály s nižšími absorpčními vlastnostmi, jako je žula, případně také granit. Hlavní je kvalitní odvodnění. Frakce kamene 5/20 mm je do gabionu skvělá volba. Využívá se také na drenáže, protože předchází problémům s hromaděním vody. Větší frakce se používá pouze jako vnější vrstva, která stabilizuje strukturu gabionu.
V místech, kde bude gabionová zídka pod velkým tlakem, bude potřeba větší frakce. Velikost kamenu v poměru 40/70 mm vytvoří v blízkosti silnic a budov stabilní a odolnou bariéru. Terén vydrží dlouho bez oprav, než se objeví první deformace.
Ve větrných oblastech vybírejte těžké kameny, jako žula, vápenec nebo mramor. Kámen do gabionůs velkou hmotností snižuje riziko posunutí konstrukce.
Zpevnění svahů pomocí gabionové zídky
Svahy potřebují zpevnit, pokud:
- jsou pod neustálým erozním vlivem vody
- je půda na pozemku sypká a málo zhutněná
- se nacházíte v horské oblasti, kde hrozí laviny a půdní sesuvy
- půda zvětrává a postupně se drolí
Pomocí gabionové zídky můžete upevnit svah, aniž byste museli utrácet peníze a čas na složité projekty a práce. Do země podél svahu se instaluje kámen. Gabion pak absorbuje a rovnoměrně rozkládá sílu, kterou svah na kameny působí. Důležitá je pevná, ocelová síť, která zvyšuje stabilitu konstrukce.
V takovém případě je vhodnější lomový kámen větší frakce – 40/70 mm, která poskytuje dobrou oporu a je stabilní při zatížení. Gabiony budou odolnější vůči povětrnostním a mechanickým vlivům. Správně uspořádanými kameny dobře odtéká voda. Hromadění vody a její dlouhodobý vliv na gabionové ploty a zídky oslabuje jejich strukturu.
Spotřeba kamene do gabionů
Spotřeba kamene do gabionů se malinko liší podle frakce. Tyto rozdíly jsou ale nepatrné.
- při frakci 5/20 mm je spotřeba kamene 1400 kg/1 m³
- při frakci 30/60 mm vychází spotřeba kamene na 1450 kg/1 m³
- při frakci 60/120 mm je spotřeba kamene 1500kg/1 m³
K přesnému určení hmotnosti si nejprve všechno důkladně vyměříme. Hmotnost bude ovlivňovat také konkrétní materiál a specifika výrobce.
Hmotnost frakce se totiž odvíjí například od chemického složení materiálu a jeho vlhkosti.
K výpočtu orientační hmotnosti najdete na internetu kalkulačku na výpočet gabionů, která vám pomůže získat základní představu.
Gabionové ploty jsou krásné a praktické zároveň. Potřebuje vaše zahrada zpevnit kvůli erozi, nebo byste jí rádi dodali moderní vzhled? Nebo potřebujete orientační cenu? Ať tak či onak, klikněte na poptávku, my se vám ozveme a stavbu naplánujeme podle vašich potřeb a přání.