Kácení stromů po živelných pohromách zajišťuje bezpečnost a stabilitu v postižené oblasti. Zasáhnout je potřeba rychle a bez odkládání. Co všechno se v takovém případě řeší? A jak je to s úřady?
Postup kácení stromů po živelných pohromách
Určení rizikových stromů
Na místo pohromy obvykle dorazí hasiči, technické služby, arboristé a lesníci. Hodnotí rozsah škody a označují stromy s nebezpečným náklonem a poškozeným kmenem. V takovém případě hrozí, že se strom zřítí a ublíží na zdraví nebo majetku. Primárně se uvolňují komunikace.
Hledání bezpečného přístupu
Okolní terén často komplikuje kácení. Narušené elektrické vedení představuje velké riziko. Uvolněná nebo podmáčená půda a okolní stavby jsou nebezpečné hlavně ve svahu. Tyto okolnosti předem určují, jak bude kácení probíhat. Do postižené oblasti se omezí přístup.
Kdy potřebujete povolení ke kácení stromů a kdy naopak ne
Ve výjimečných situacích zákon dovoluje kácení stromů bez povolení. Při kácení stromů po živelných pohromách platí mírnější pravidla, protože se jedná o ochranu života, zdraví, majetku a veřejné bezpečnosti.
- Pokud strom představuje bezprostřední nebezpečí pro život, zdraví nebo majetek, můžete se okamžitě pustit do kácení stromů bez povolení.
- Po zásahu musíte informovat příslušný úřad o kácení a důvodu, zejména pokud se jedná o chráněné území.
Pokud strom ani po živelné pohromě nepředstavuje akutní riziko, ale je poškozený (náklon, nalomený kmen), může být nutné požádat o povolení ke kácení. Výjimka platí pouze, pokud:
- se jedná o kácení stromů na zahradě vlastníka, který ho chce odstranit a splňuje zákonné míry obvodu kmene – strom má ve výšce 130 cm nad zemí větší obvod než 80 cm a nejedná se o ovocný strom
Kácení stromů na chráněném území
Na chráněném území (národní parky, přírodní rezervace) bývá povolení ke kácení stromů potřeba i po živelných pohromách. V takovém případě se vyplatí nejprve konzultovat situaci s odpovědnou institucí, ovšem pokud to okolnosti a čas dovolují. Úředníci vám nejlépe poradí, jak v takovém zvolit správný postup kácení stromů, aniž byste porušili zákon.
Při kácení dřevin, které se nacházejí mimo lesní porost (stromy v parcích, u cest a budov), zpravidla stačí informovat úřady zpětně, pokud jde o zásah související s živelnou pohromou. Obecní úřady si ale mohou stanovit místní podmínky, a proto je jednodušší je předem kontaktovat.
V případě akutního zásahu se pojistěte kvalitními fotografiemi místa a svědectvím dalších osob. Sežeňte si také posudek od prověřené osoby. Usnadní vám to později jednání s úřady. Důkazy o potencionálním nebezpečí musíte doručit příslušným orgánům do 15 dnů od pokácení.
Jak se připravit na kácení stromů na zahradě
Nejdůležitější je naplánovat, kam strom spadne. Sníží se tím riziko nehody.
Určete směr pádu
Berte přitom v potaz přirozený náklon stromu, překážky v okolí a směr a sílu větru. Elektrická vedení a majetek ovlivňují průběh kácení.
Vykliďte prostor
Z oblasti kácení je potřeba evakuovat lidi a zvířata, popřípadě zachránit maximum cenného vybavení. Bezpečná vzdálenost je minimálně dvakrát větší, než výška stromu.
Příprava nástrojů a vybavení
Ochranné pomůcky
Kvalitní přilba, ochranné brýle, rukavice, oblečení a sluchátka zvýší bezpečnost práce.
Nástroje
S motorovou pilou uděláte hrubou práci – osekání větví a rozřezání nebo kácení celého kmene.
Klíny pomáhají kontrolovat směr pádu a zabraňují sevření pily při řezání.
Na začišťování stačí sekery a ruční pily.
Při práci s velkými nebo nebezpečně nakloněnými stromy se používají bagry nebo jeřáby.
5 tipů na kácení
- Na straně, kam má strom spadnout, se vytvoří klínový zářez do hloubky cca ⅓ průměru kmene.
- Z druhé strany se dělá vodorovný řez a nechává se tzv. „držící čep“ – několik centimetrů neproříznutých vláken.
- Pokud je strom příliš vysoký nebo nebezpečně nakloněný, použijte klíny a lana k jeho navedení. Klíny zaražte do hlavního řezu kladivem.
- Po naříznutí se od stromu vzdalte. Směr pádu můžete řídit pomocí lana nebo navijáku.
- Na zemi ořežte z kmene větve směrem od kořene k vrcholu. Kmen rozřežte na menší části podle využití.
Rizikové kácení stromů nechte profíkům
Na rizikové kácení stromů už jsou potřeba zkušenosti a dobrá fyzička. Kácení ve výšce na laně není pro každého.
Mnoho nalomených stromů může být uvnitř ztrouchnivělých. Během kácení a pádu se kmen chová nevyzpytatelně. Kromě dobrých zkušeností a vybavení už je tu potřeba také rizikové pojištění, které něco stojí.
Rizikové kácení stromů je rozhodně skupinová práce – lidé ze země sledují chování kmene a včas varují lezce před nečekaným pohybem nebo pádem stromu.
Naši stromolezci mají léta zkušeností, certifikovaná lana a rizikové pojištění, které nikdy nemuseli využít. Rychle reagují na komplikace, takže se o svůj majetek nemusíte bát.
Specifika kácení vzrostlých stromů
S věkem se zvyšuje pravděpodobnost napadení a oslabení dřeva chorobami. Ty vytvářejí v kmeni dutiny, poškozují a oslabují kořeny.
Právě dutiny způsobují lámání stromů nebo jejich nečekaný pohyb během kácení. Proto je při kácení vzrostlých stromů velké riziko ublížení na zdraví a majetku v okolí.
Stromy s tenkým nebo křivě rostlým kmenem mají menší stabilitu a při živelných pohromách se lámou jako první.
Úklid a likvidace odpadu po kácení
Po kácení se uklízí dřevní odpad.
- Listí a drobné větvičky patří na kompost.
- Větve se zpracují na štěpku, která se používá na mulčování nebo topení.
- Kmeny se odváží na pily a do skladů k energetickému využití, nebo se pálí podle místních předpisů.
- Napadené dřevo se pálí v dostatečné vzdálenosti od zdravého porostu a budov.
Lesní správa a další odpovědné orgány zdokumentují škody a jejich dopady na životní prostředí a ekonomiku. Vytvoří se plán na dlouhodobou obnovu krajiny, který počítá s rizikem dalších živelných pohrom. Proto se na místě vysazují nové pevné dřeviny, jako je například dub.
Obnova krajiny po živelných pohromách
Vývraty po kmenech se stabilizují. Podle rozsahu narušení půdy se místa buď přikrývají větvemi a mulčem nebo se na nich pěstují rychle rostoucí trávy, byliny a keře. Například olše rychle zakoření a zpevní půdu.
Ve svazích se staví kamenné terasy, které zpomalují odtok vody a zadržují půdu. Někdy se také vytvářejí bariéry z padlých stromů. Pokud je to možné, zachovávají se pařezy.
Obnovou ale práce nekončí. Mladé stromky potřebují zalévat a oblast se pravidelně kontroluje kvůli potencionální erozi a jinému poškození půdy.
Cena kácení stromů se odvíjí od rozsahu škod. V případě úklidu po přírodních pohromách se počítá cena za rizikové kácení stromů, která se odvíjí od náročnosti práce. V poptávce pošlete nám fotodokumentaci stromů a pozemku a my se vám ozveme, abychom probrali detaily.