Živý plot je krásná a praktická ochrana zahrady. Existuje několik faktorů, které je potřeba zvážit. Především záleží na tom, z jakého důvodu si živý plot přejete, od čehož se odvíjí výběr dřevin.
Jaký má živý plot účel
Přes léto živý plot příjemně ochlazuje zahradu, prodlužuje stíny a čistí vzduch. Při větrných dnech vám udělá bariéru, která zmírní nepříjemné dopad větru a vy si bez ohledu na počasí budete moct užívat léto venku.
Stromy dělají skvělý stín ale propustí poryvy větru. Husté keře v kombinaci s pletivem nepropustí ani vítr, ani divokou závěr.
Kromě toho je živý plot krásný a zelená barva uklidňující. A nebo upřednostňujete pestrost? Barevně kvetoucí keře oživí vaši zahradu.
Nejlepší období, kdy začít
Obecně je nejvhodnější pro výsadbu živého plotu začátek podzimu, protože půda je po létě prohřátá a kořeny stromů a keřů se dobře uchytí. Existují ale výjimky.
Na jaře se sází většinou teplomilné cizokrajné dřeviny a peckovité ovocné stromy, které potřebují čas do podzimu, aby stihly pořádně zakořenit.
Při nákupu sazenic si důkladně zkontrolujte stav kořenového systému. Kořeny by měly být zdravé a bez narušení, jinak existuje větší riziko, že se kořeny neuchytí.
Typy živých plotů
Nejjednodušší na zasazení i údržbu je divoce rostoucí živý plot, který nevyžaduje speciální zastřihávání a tvarování.
Pak jsou tu dřeviny, které již vyžadují více úprav a péče. Tvarování vyžaduje zkušenosti, čas a trpělivost.
Obecně rozlišujeme ploty na základě rozměru, který dodá zahradě charakteristický vzhled a na základě funkce, kterou od plotu očekáváte.
Aby vypadala zahrada krásně, využívá se metoda zónování.
Vysoký plot
Na ohraničení plochy pozemku se využívají vysoko rostoucí listnaté a jehličnaté stromy, které vytváří přirozenou bariéru proti hluku a zvědavým sousedům.
Vícepatrový plot
Jedná se o kombinaci několika různých druhů dřevin, které se mezi sebou mísí v závislosti na vzhledu a velikosti. Nejvyšší odrůdy jsou směrem do ulice a směrem do zahrady se postupně odrůdy dřevin zmenšují. Nejčastěji se dělají 2-3 vrstvé ploty. Například tis znemožní pohled do zahrady, a navíc udělá krásné pozadí pro růži, která v popředí zelené krásně vynikne.
Zóny zahrady
Zakrslými stromy a keři si můžete ohraničit odpočinkovou zónu. Javory, smrky nebo třeba cesmíny vytváří příjemné odhlučněné zátiší, ve kterém si užijete opravdový relax. Tyto dřeviny se obvykle pěstují do výšky dvou až tří metrů. Vysadit a vypěstovat takový plot už je náročnější, ale výsledek stojí za to.
Obrubníkový plot
Obrubníkový živý plot dosahuje výšky maximálně jednoho metru a slouží k optickému rozdělení zahrady. Rámuje trávník, cesty a květinové záhony. K tomuto účelu se vybírají odolné odrůdy, které mají pevný kořenový systém a krásně ozdobí zahradu a trávník. Typicky se vysazuje zimostráz vždyzelený a zimostráz lesklý, levandule lékařská, tavolník japonský, zimolez lesklý apod.
Jak vybrat správný druh dřeviny?
Vysoký hraniční plot
Při výběru dřevin a keřů na živý plot hraje důležitou roli kořenový systém jednotlivých druhů. V základu kořenové systémy dělíme na dva druhy.
Kohoutkové kořeny
Jedná se o jednolité masivní kořeny, které sahají hluboko do země. Rostliny a dřeviny s tímto kořenovým systémem kolem sebe nevyžadují tolik volné plochy a dají se sázet v hustých řadách. Hodí se na ohraničení pozemku a do oblastí s méně výživnou, tužší půdou. Dokáží čerpat vodu a živiny z hloubky. Tento druh kořenu je obecně odolnější vůči silným větrům, protože hluboké ukotvení zajišťuje stabilitu stromu. Řeč je o borovici, jedli a cedru.
Vláknitý kořenový systém
Tento druh kořenů se rovnoměrně rozrůstá do hloubky i do stran. Vláknité kořeny nerostou hluboko, takže je pro ně potřeba výživná vrstva půdy, kde mohou kořeny čerpat vodu i živiny na povrchu. Tenké rozvětvené kořínky ale na druhou stranu nejsou pevně uchyceny v půdě a snáz se vyvrátí. Zde mluvíme o tisu a smrku a túji.
Listnaté stromy
Živé ploty z mohutných dřevin ochrání zahradu před silným větrem a vy si budete moct užít příjemné chvilky i během parných nebo větrných dní. Živé ploty z listnatých dřevin ocení majitelé pozemků na náhorních plošinách.
Jehličnaté stromy
Na živý plot z jehličnanů je důležité vybrat si správný druh, ideálně rychle rostoucích jehličnanů. Jedním z nejrychleji rostoucích stromů, kterému se daří i v našich podmínkách, je sibiřský jilm, který ročně dokáže vyrůst až o dva metry! Již název napovídá, že je dřevina odolná vůči silným mrazům. Její velikou výhodou z hlediska využití na živý plot je, že se snadno upravuje do požadovaného tvaru. Drobné zelenožluté lístky zahradu oživí. Jen si na něj připravte mnoho vody, protože ho bude potřeba zalévat celé léto. Při výsadbě by od sebe měly být sazenice alespoň 25 cm. Sibiřský jilm má rád sluníčko, snese i polostín ale na zimu opadá. Dorůstá až do 25 metrů.
Obrubníkové ploty
Na obrubníkové ploty se nejlépe hodí keře nízkého vzrůstu do 60 cm, které nebrání výhledu do zbytku zahrady. Nízké keře se snadno udržují a tvarují. Obvykle se vybírají druhy, které rostou kompaktně a jsou husté, krásné na pohled a jasně oddělí cestičky od trávníku. Nejvhodnější budou druhy, které mají nízké nároky na zalévání, hnojení a jsou odolnější vůči škůdcům a chorobám. Typicky se vysazuje zimostráz, levandule, tavolník japonský a dřišťál thunbergův se svojí charakteristickou tmavě rudou barvou.
A dál?
Realizace živého plotu je téma samo pro sebe, a proto jsme ho pro vás sepsali do následujícího článku. Pokud váháte s výběrem ideálních dřevin a keřů pro váš živý plot, neváhejte se na nás obrátit.
Rádi vám pomůžeme s přípravou projektu i jeho realizací. Cena prací se řídí podle výšky a plochu na m2, případně také počet kusů. Napište si nám o cenovou nabídku a my se vám co nejrychleji ozveme.