Jaké dřevo na topení vybrat? Srovnali jsme nejpoužívanější druhy paliva

Tvrdé dřevo na topení je z dlouhodobého hlediska nejlepší, ale i měkké druhy hrají ve vytápění svoji roli. Poradíme vám, jaké dřevo na topení vybrat a na co si dát jak při výběru dřeva tak při vytápění pozor.

Druhy palivového dřeva a jejich výhřevnost

Tvrdé dřevo na topení

Dubové dřevo na topení nejen dobře hoří, ale také poskytuje příjemné a dlouhotrvající teplo. Vlákna dubu mají hustou strukturu, a proto se řadí mezi tvrdé dřevo na topení. Dub díky své struktuře dobrou výhřevnost. Dubové poleno vydrží hořet 3-4 hodiny, což snižuje jeho spotřebu. Na druhou stranu je dubové dřevo na topení jeden z nejdražších způsobů výhřevu. Topení dubem je spolehlivé a při pálení dřevo krásně voní. Hodí se do krbů, kamen a na udržování tepla přes noc.

Dalším druhem tvrdého dřeva je například jasan, akát nebo buk, které se k topení nepoužívají příliš často. Jsou vzácné a velmi drahé.

Dřevo jehličnatých stromů

Palivové dřevo z jehličnatých stromů sice krásně voní, ale k topení se nepoužívá tak často. Obsahuje hodně pryskyřice, při pálení praská a háže jiskry, a proto se nehodí na otevřené topeniště. Také se nehodí pro kamna s kolenovým kouřovodem, protože pryskyřice produkuje spoustu kouře. Ten se ve formě lepkavých sazí hromadí na vnitřních stěnách komína.

V porovnání s tvrdým palivovým dřevem jehličnany rychle hoří, ale na druhou stranu jde o velmi levné dřevo na topení.

Čas od času je dobré přihodit do kamen preventivně polena olše nebo osiky, která vyčistí komín od sazí.

Březové dřevo

Březové dřevo je další oblíbené dřevo k vytápění domova. Bříza má také skvělé výhřevné vlastnosti a střední dobu hoření, takže se stále řadí mezi levné dřevo na topení. Rychle se vznítí a dá se zapálit, i když je trochu vlhká. Zůstává po ní minimum popela a příjemně voní, ale rychle své výhody ztrácí. Do dvou let dřevo ztrouchniví a shnije zevnitř, čímž ztrácí výhřevné vlastnosti. Stará březová kůra pak při pálení pouští hodně dehtu a rychle zanáší komín.

Bříza shoří vcelku rychle, v průměru do dvou hodin, ale má vysokou výhřevnost. Bříza velmi rychle vysychá. Na jaře si stihnete připravit suché dřevo na topení na celou následující zimu. Březové dřevo se dá tedy označit za přechod mezi měkkým a tvrdým dřevem, kdy má z obou druhů ty nejlepší vlastnosti.

Důležité parametry dřeva na topení

Výhřevnost dřeva

Nejdůležitější vlastností dřeva na topení je výhřevnost, kterou ovlivňuje druh dřeva a jeho vlhkost. 

Vlhkost dřeva

Suché dřevo na topení je ekonomicky a zdravotně nejvýhodnější. Suché dřevo největší výhřevnost. Ze stejného objemu suchého dřeva získáte daleko více KW tepla, než z mokrého dřeva.

Vlhkost ze začátku tlumí plamen, a poté se musí oheň znovu rozhořet, což je energeticky ztrátové. Mokré dřevo při spalování uvolňuje dehet a saze, které jsou zdraví škodlivé. Saze se usazují v kouřovodu, který je pak potřeba čistit a to je finančně nákladné.

Doba hoření dřeva

Tvrdé dřevo

Tvrdé dřevo hoří nejdéle a nejlepší výhřevnost.

Bukové dřevo

Buk hoří rovnoměrným, pomalým plamenem. Po správném vysušení vydrží hořet 2-3 hodiny, a proto se považuje za jedno z nejefektivnějších paliv. Hodí se na topení v krbu, kamnech nebo kotlích na dřevo.

Jasanové dřevo

Jasan rozzáří váš krb! Díky menšímu obsahu pryskyřice vydává tento druh dřeva jasný plamen a hoří bez praskání a nadměrného kouře. Jasan hoří 2-3 hodiny bez přikládání. Je ideální do krbů, otevřených ohnišť a kamen.

Akátové dřevo

Akátové dřevo se nepoužívá na topení příliš často, ačkoliv je to také tvrdé dřevo. Vydrží hořet dokonce 3-4 hodiny, má vysokou výhřevnost a je ideální na noční přikládání. Je ale poměrně drahé, a proto není tak rozšířené.

Měkké dřevo

Do měkkých dřevin patří obecně jehličnany, které snadno vzplanou, ale rychle shoří.

Modřínové dřevo

Modřín je tvrdší, než ostatní jehličnany. Hoří 1,5 – 2 hodiny, ale obsahuje hodně pryskyřice. Rychle se vznítí, ale také hodně praská a jiskří. Hodí se do kamen, nebo do otevřeného ohně.

Smrkové dřevo

Smrk je velmi měkké dřevo. Obsahuje hodně pryskyřice, a proto se rychle vznítí a hoří. Poskytuje intenzivní teplo. Hodí se na roztopení kamen nebo rychlé vytopení prostoru. Vydrží hořet 1 – 1,5 hodiny. Používá se především na venkovní ohně. Určitě nedoporučujeme používat smrk dlouhodobě k vytápění. Pryskyřice rychle zanáší komín a rychle se vzněcuje, takže při dlouhodobém užívání je riziko požáru komína velké.

Stáří dřeva

U dřeva na topení platí zlatá střední cesta – dřevo by nemělo být ani čerstvé, ani příliš staré. Důležité je správně dřevo uskladnit, aby dobře vyschlo, nezmoklo a neztratilo pak výhřevné vlastnosti.

  • První rok
    • Po roce skladování se výrazně sníží obsah vlhkosti, ale dřevo ještě není úplně suché. Tvrdé dřeviny vysychají dlouho, ale mají pak skvělou výhřevnost.
  • Dva roky
    • Po dvou letech je nejlepší moment na spalování tvrdého dřeva. Dřevo má vlhkost okolo 15-20%, dobře hoří, vydává teplo a minimum kouře.
  • Tři – čtyři roky
    • Dřevo je při správném uskladnění stále kvalitní, má vysokou výhřevnost, ale už má slabší strukturu. Začíná se rozpadat a postupně měkne. Čím měkčí dřevo je, tím slabší je jeho výhřevnost.
  • Pět let a více
    • Příliš staré dřevo na topení má minimální výhřevnost, protože ztrácí hustotu a kvalitu. Obzvláště pokud bylo dřevo vystavené vlhkosti a dalším negativním podmínkám, začíná trouchnivět a ztrácí pevnost. Trouchnivějící dřevo rychle shoří a vydá minimum tepla.

Kůrovcové dřevo na topení

Používat kůrovcové dřevo na topení není efektivní, ani bezpečné. Dřevo napadených stromů má menší hustotu, než zdravé dřevo stejného druhu. Brouci kůrovce vytvářejí ve dřevě tunely, kvůli kterým dřevo rychleji hoří, vypouští hodně sazí a ty se hromadí v topném systému.

Navíc je tu velké riziko, že se kůrovec usadí i ve Vašem domě, například v nosných trámech.

Kůrovcové dřevo se dá v určitých případech pálit venku, ale je nutné, abyste byli dostatečně daleko od lesů a budov, kde se může nekontrolovatelně šířit nejen kůrovec, ale také požár.

Kůrovcové dřevo raději neskladujte, a to ani při použití antiseptik. Riziko napadení zdravého dřeva je velké a především zbytečné.

Nejefektivnější je topit zdravým palivovým dřevem, které rozvážíme po celé České republice. Jakmile dorazí Vaše poptávka, ozveme se Vám a dohodneme se na ceně.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!