Podzimní práce na zahradě už déle neodkládejte. Místo toho si přečtěte, odkud začít, jak při zazimování zahrady postupovat a kterou práci můžete odložit až na zimu. Podzimní práce se vám zúročí hned na jaře.
Podzimní práce na zahradě ovlivňují další sezónu
Zazimování zahrady není jen o tom nějak přečkat zimu. Na podzim je údržba zahrady klíčová. Především určuje, jak se bude rostlinám, stromům a keřům dařit další sezónu. Když důkladně provedete veškeré práce, příští rok vás bude celé léto těšit krásná zelená zahrada.
Jak na zazimování zahrady krok za krokem
Povadlou vegetaci a listí je potřeba shrabat
Práce na zahradě začněte tím, že odklidíte veškerou povadlou vegetaci. Suché listí, zkažené ovoce a zelenina – to jsou ideální podmínky pro choroby, bakterie a parazity. Pokud jim necháte na zahradě spadané plody, přezimují v nich až do jara, a poté infikují mladé, zdravé výhonky. Rostliny, na kterých je plíseň, nepřidávejte do kompostu a raději je spalte. Tím zastavíte šíření chorob. Přírodní zahrada vyžaduje trochu víc práce.
Vadnoucí vegetaci odstraňte co nejdříve. S příchodem vlhka se na ní může objevit plíseň, která ohrožuje okolní rostliny.
Zbavte se plevele
Plevel je na podzim potřeba odstranit ještě před tím, než se vysemení. Některé druhy rostlin v sobě nesou až tisíce semen. To by vám pak na jaře nerozkvetla okrasná zahrada, ale neupravená divočina s různými druhy nevzhledného, invazivního plevele. Přírodní zahrada také potřebuje plít. Nenechte se zmást jejím názvem. Zanedbaná údržba zahrady dovoluje invazivním rostlinám pohltit veškerou plochu. Měkký, udržovaný trávník se pak těžko obnovuje.
Přírodní zahrada vás také bude stát nějaké úsilí, protože i na ní se objeví plevel, který nejde rozpoznat na první pohled. Plevele se ale zbavíte ručně. Stačí odolné rukavice a motyčka, kterou rostliny vykopete i s kořeny. Kořeny musí jít všechny pryč, protože jinak by přežily pod zemí i při nízkých teplotách. Zbytky kořenů by se na jaře zregenerovaly, začaly aktivně růst a rozmnožovat se. Celá příprava zahrady na zimu a další sezónu by akorát přišla vniveč.
Otestujte stav půdy
Stav zahrady se odvíjí od správného poměru látek v půdě. Půdní testy se dělají na konci léta, abyste případně před zimou stihli doplnit potřebné látky. Na podzim je dost času na to, aby se látky v půdě rozpustily. Na jaře vás pak bude čekat úrodná půda a v létě krásná zelená zahrada.
Na regulaci kyselosti je nejlepší vápno, které pomáhá kořenům snáz absorbovat živiny. Po zimě se zahrada rychle vzpamatuje a rostlinám se bude v půdě lépe dařit.
Použijte sady na testování kyselosti půdy, které seženete v zahradnictví nebo online.
Zvolte přírodní hnojivo
Vrstva zralého kompostu je přesně to hnojivo, které potřebuje každá zahrada.
Výsadba krycích plodin má mnoho benefitů
Jakmile je půda ošetřená, vysazují se krycí plodiny, které udržují v půdě živé mikroorganismy. Díky nim zahrada v zimě pokračuje v půdotvorných procesech. Dále krycí plodiny potlačují růst plevele a předcházejí plísním a erozi.
Krycí plodiny sázejte ideálně měsíc před příchodem mrazů.
Podzimní výsadba je nejlepší v říjnu
Podzimní práce na zahradě obnášejí také setbu. Půdu nejprve důkladně pohnojte minimálně kompostem. První se sázejí luštěniny, aby stihly vyklíčit před mrazy. Nejlepší doba je 6-7 týdnů před jejich příchodem.
Dále se seje hořčice nebo také žito. Stačí je zasít 4 týdny před mrazy.
Česnek je typický pro podzimní výsadbu. Pozor! Nikdy ho nesázejte do záhonu po cibuli, protože cibule i česnek čerpají z půdy stejně živiny. Sazenicím by se nedařilo a půda by se ještě více vyčerpala.
Mulčování nechte na závěr
Krycí plodiny nechte růst přibližně měsíc. Na ně se pokládá vrstva mulče, která chrání půdu a plodiny před mrazy. Mulč navíc brání v růstu plevele, takže zahrada v zimě může udržovat půdotvorné procesy. Na jaře půda mulč absorbuje jako hnojivo. Ideální je na mulčování například dřevěný popel. Nedávejte ho v příliš silné vrstvě, protože půda také potřebuje trochu promrznout. Jemný mráz zahubí nežádoucí škůdce a mikroby, takže na jaře budou mít rostliny optimální podmínky k růstu.
Pokud se na podzim o půdu správně postaráte, příští rok vás za odměnu bude čekat krásná, zelená zahrada.
Jak připravit bylinkovou zahrádku
V tyto dny je nejvyšší čas sesbírat a usušit bylinky ze záhonů. Bylinky v květináčích přeneste dovnitř. Ideální je, pokud je můžete dát na verandu nebo na parapet, aby měly dostatek slunečního světla. Takhle vám zůstane malá okrasná zahrada i přes zimu.
Trvalky ostříhejte
Stonky trvalek ostříhejte před příchodem prvních mrazíků, jinak by se na nich ve vlhkém počasí mohly rozmnožit choroby. Ty dokáží přežít zimu a na jaře pak rostlinu napadnou v plné síle. Půdu kolem stonků přihrňte mulčem, aby mráz nepoškodil kořeny.
Hlíznaté rostliny patří do tepla
Hlíznaté rostliny nesmí chybět v žádné okrasné zahradě. Původně tyto krásky pocházejí ze Střední Ameriky, kde nejsou vůbec v kontaktu s chladem. Teploty tam neklesají pod bod mrazu. Proto je potřeba tyto choulostivé rostliny během zimy chránit, aby na jaře mohly znovu vykvést.
Jiřiny, begónie a další hlíznaté rostliny se před zimou vykopávají ze země! Hlízy slouží jako zásobárna vody a živin, a proto je potřeba je schovat do tepla domu dříve, než voda v nich promrzne. Hlízy by pak popraskaly a na jaře už by nevyrašily. Cizokrajné rostliny sice znamenají hodně práce na zahradě, ale výsledek je krásný!
Jak správně prořezat stromy
Podzimní údržba zahrady zahrnuje prořezávání stromů, které rozhoduje o jejich zdraví a dalším růstu. Stromy se prořezávají na přelomu října a listopadu. Důležité je, aby strom nejprve shodil listí. Zároveň by se řezné rány měly stihnout zacelit před prvními mrazy.
Odstraňují se staré, nemocné nebo suché větve, aby místo nich mohly vyrašit nové výhonky. Větve, které se kříží nebo rostou směrem do středu koruny, brání přístupu světla, a proto se odstraňují také. Staré stromy řez oživí a mladé formuje do požadovaného růstu.
Vodu vypusťte včas
Ať zaléváte hadicí, nebo jste si vytvořili zavlažovací systém, před zimou je potřeba vypustit z hadic vodu a schovat je do tepla. Voda se po zmrznutí rozpíná a roztrhala by vám je. PVC, ze kterého bývá zahradní hadice nejčastěji vyrobená, po zmrznutí ztrácí flexibilitu a dříve se zničí.
Úklid nechte na závěr
Jakmile je zahrada připravená na zimu, můžete zvolnit tempo. Nakonec se uklízí hospodářské budovy a přístřešky, protože tady už mrazy nemohou napáchat žádné škody.
Veškeré chemikálie a hnojiva, která jste nestihli spotřebovat, bezpečně zlikvidujte. Skleník před zimou umyjte, aby se v něm nemnožily bakterie. I když budete mít na zimu skleník čistý, nedoporučujeme v něm skladovat nářadí a krabice.
Zahradní nářadí před zimou očistěte – odstraňte zaschlé nečistoty a dřevěné rukojeti natřete olejem, aby nevysychaly a nepraskaly. Nůžky, kosu a jiné ostré nástroje nabruste.
Kdy je nejlepší čas zazimovat zahradu
Přesné datum, kdy zazimovat zahradu, se nedá určit. Měsíce slouží pouze jako odhad, protože primárně se podzimní práce na zahradě řídí podle počasí.
Obecně se doporučuje začít v druhé polovině října, kdy už se postupně ochlazuje. Když stihnete zazimování zahrady dokončit v říjnu, mráz vás nezaskočí. V listopadu ještě může přijít pár teplých dní, ale raději se na ně nespoléhejte a nenechávejte vše na poslední chvíli.
Nestíháte? Nevadí! Odešlete nám poptávku a my se o Vaši zahradu postaráme.