Podzimní úklid zahrady vám na jaře ušetří spoustu času

Když na podzim investujete do práce na zahradě trochu více času, tak se půda přes zimu lépe zregeneruje. Na jaře pak stačí zasadit, vytáhnout zahradní nábytek a užívat si krásné počasí.

Úklid zahrady začíná sklizní

Podzimní sklizeň

Podzimní práce na zahradě začínají průběžným sklízením zeleniny od září do listopadu. Brambory, zelí, řepu a cibuli můžete skladovat ve sklepě i několik dalších měsíců. Nejprve ale oddělte část na novou výsadbu.

Na stromech ani pod nimi by v zimě neměly zůstat žádné plody. Přezrálé ovoce je ráj pro škůdce a choroby, které by se mohly přenést do další úrody nebo napadnut strom.

Nenechávejte sklizeň ovoce a zeleniny na poslední chvíli a sklízejte po etapách v průběhu celého podzimu. Každá plodina má své optimální období na sklizeň.

Pokud nestíháte zpracovat sklizeň, můžete část odnést do lesa pro zvířata nebo přidat na kompost.

Výsadba kořenových plodin

Podzimní úklid zahrady ale není jen o sklizni. Mnoho kořenových plodin se sází zkraje listopadu před příchodem prvních mrazů. Cibule, česnek, ředkvičky a řepa se sázejí do provzdušněné a pohnojené půdy v době, kdy se teploty drží kolem 5°C. Jakmile zahradní práce na záhonech dokončíte, přikryjte záhony smrkovými větvemi, aby sazenice nezmrzly. Setbu špenátu můžete nechat na závěr, protože je poměrně odolný vůči mrazům. Pokud si stihne před zimou vytvořit růžici, můžete se v příštím roce těšit na bohatou úrodu.

Úklid listí a spadaných plodů nepodceňujte

Sběr spadaných plodů určitě zařaďte mezi podzimní práce na zahradě, protože je to skvělý materiál na kompost. Pokud jsou stromy zdravé, jejich listy můžete nechat ležet na zemi, protože na jaře zahnívají a vyživí půdu a zahradní rostliny. Spadané listí přiláká do zahrady žížaly, které přirozeně provzdušní půdu a na jaře pomohou s rozkladem listí. Pro úklid listí na zahradě doporučujeme vytvořit v kompostu jednu extra ohrádku, protože zabere hodně místa. V průběhu dvou let se ale přemění na úrodnou hlínu. Můžete ho také použít jako mulč nebo k zazimování stromů. K tomu se dostaneme o kus níže.

Příprava zahrady na zimu toho obnáší hodně, a tak jednodušší pomocné práce na zahradě můžete přenechat dětem. Přezrálé plody ovoce a zeleniny je potřeba sbírat a dávat na kompost, ať máte co nejvíce úrodné hlíny. 

Pokud jsou plody napadeny škůdci, vše spalte, jinak se škůdci budou dál množit a příští rok by vám napáchali ještě více škody.

Jak připravit květinovou zahradu na zimu 

Péče o květiny je nejhezčí práce na zahradě. Staré listy květin před zimou ostříhejte. Trvalky ukliďte na teplejší místo – například na verandu. Růže a rododendrony zvládnou přezimovat venku.

Nasbírejte si semínka kvetoucích jednoletek, osušte je a skladujte v papírových nebo plátěných sáčcích na tmavém místě.

Na listopadovou setbu si připravte cibulnaté květiny, například tulipány, lilie, sněženky nebo hyacinty, které jsou citlivé na teplo. V listopadu už teploty nepřesahují 10°C, a proto cibulnatky před zimou nevykvetou.

Z okrasných keřů se na podzim sází šípky, túje, jedle nebo zimostráz, protože v tomto období dobře zakořeňují. Růže na podzim potřebují zastřihnout, aby na jaře mohly obrazit.

Péče o květinovou zahradu se řadí mezi pomocné práce na zahradě, které vyžadují nejvíce trpělivosti a píle. Pokud jsou pro vás květiny důležité, nechte si na ně více času a neodkládejte je až na poslední chvíli.

Klíčové je hnojení a sadba

Hnojení

Podzimní hnojení je nejdůležitější výživa půdy za celý rok. I když máte práce na zahradě hodně, hnojení by měla být priorita! Hnojivo bude mít během podzimu dostatek času vstřebat se do půdy a na jaře budou záhony skvěle připravené na setbu. Ideální je na podzim používat sloučeniny na bázi fosforu a draslíku. Těžká půda potřebuje provzdušnit a promíchat s popelem, kompostem a humusem, po kterém nebude tak podmáčená.

Zelená sadba

Ideální zelená setba je hořčice, jetel a měsíček. Vůně květin odrazuje škůdce a hořčice provzdušňuje a vyživuje půdu.

Na podzim už zahradu nezalévejte. V ovzduší je přirozeně dostatek vlhkosti. V promáčené půdě by kořeny trávy a rostlin uhnily. Pokud je ale půda naopak extrémně suchá, zalijte ji. Vyschlou půdou snáz proniká mráz, který zahubí kořeny.

Na závěr je potřeba ošetřit půdu proti chorobám. Kyselina peroctová neznečišťuje životní prostředí ani se nehromadí v půdě nebo plodech, protože se rozkládá na vodu, oxid uhličitý a kyslík.

Jak připravit stromy na zimu 

Opadané listí ze stromů můžete shrabat ke kmeni, protože tak vytvoříte tepelnou izolaci pro kořeny. V případě, že mají nastoupit silné mrazy, doporučujeme kolem stromu vyskládat smrkové větve pro lepší tepelnou izolaci kmene.

Poté se provádí mulčování. V okruhu půl metru kolem kmene zryjte půdu vidlemi do hloubky 15 centimetrů. S příchodem prvních mrazů tento okruh kolem kmene posypte pilinami.

Prořezávání stromů

Nemocné a poškozené větve je potřeba uříznout a okamžitě spálit. Dále se odstraňují větve, které rostou špatným směrem, nebo mají tendenci se křížit. Na prořezávání stromů je nejlepší čas v říjnu, protože se rány stihnou zatáhnout před příchodem mrazů. Zároveň by ale teploty neměly přesahovat 8°C, aby větve v místě řezu neobrazily. Prořezávání rozhodně neodkládejte na jaro! Pokud byste odřízli větve před začátkem vegetačního období, narušíte přírodní cyklus růstu stromu.

Skleník je před zimou potřeba vydezinfikovat

Po sezóně skleník potřebuje důkladně umýt zvenku i zevnitř. O půdu se postarejte stejně, jako u venkovních záhonů.

Parazité a patogeny žijí v horní vrstvě půdy. Vrchních 5-10 cm zeminy zryjte lopatou a proceďte přes síto, čímž odstraníte larvy škůdců, zbytky kořenů a listů.

Preventivně zkontrolujte konstrukci, zda v ní nejsou praskliny a štěrbiny, které rychle opravíte běžným tmelem. Rez nebo odštípnutý nátěr očistěte brusným papírem a natřete. Na dřevěném rámu vyleštěte a vydezinfikujte plesnivá místa a ošetřete herbicidem.

Interiér stačí umýt mýdlovým slizem nebo octem s vodou. Štěrbiny, růžky a záhyby důkladně očistěte kartáčkem. Skleník větrejte, dokud úplně nevyschne.

Jak skladovat nábytek a nářadí

Zahradní nářadí obvykle stačí omést od hlíny, zrezivělá místa přebrousit a natřít. Suché nářadí zabalte do igelitu, aby se k němu nedostala okolní vlhkost.

Zahradní nábytek, zejména pokud je z přírodních materiálů, schovejte do suché a větrané místnosti. Není na škodu zkontrolovat před zimou stav střechy na zahradních přístavbách.

Úklidem pro letošek zahradní práce končí.

Zima se rychle blíží a práce na zahradě zabírají hodně času. Máte na starosti daleko více než jen zahradu a nestíháte? Rádi vám se zahradním úklidem a zazimováním pomůžeme. Stačí vyplnit poptávku, my se vám co nejdříve ozveme a domluvíme termín. 

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!