Ošetřit trávník před zimou je delší proces. Nestačí odstranit plevel a posekat trávník. Půda potřebuje provzdušnit, pohnojit a pokrýt mulčem. Popisujeme jak postupovat a proč jsou všechny kroky důležité.
Kdy je čas zazimovat trávník
Trávník před zimou prochází několika fázemi, které se řídí teplotami:
- aktivní růst za podzimních slunných dnů při teplotách nad 10°C
- útlum růstu s poklesem teplot pod 10°C
- příprava na zimní klid
- zazimování
Při teplotách kolem 5°C se růst trávy téměř zastaví. V noci již může trávník zamrzat a dostává se tak do stavu přirozeného zimního klidu.
Trávník musí být zazimovaný před prvními mrazíky. V horských oblastech je čas na zazimování na přelomu září a října a v nížinách na přelomu října a listopadu.
Jak ošetřit trávník před zimou
Trávník je potřeba zazimovat včas, aby si půda zachovala úrodnou drnovitou vrstvu. Zejména zhutnělá půda drnů chrání kořeny trávy před mrazy, zadržuje vláhu a živiny a předchází erozi půdy.
Poté, co trávník přestanete zalévat, je potřeba odstranit z něj nečistoty. Plevel se vytrhává před sečením. Na závěr je potřeba půdu provzdušnit, poté pohnojit a mulčovat.
Jak postupovat
Přestaňte trávník zalévat
Trávník postupně přestaňte zalévat. Na podzim se přirozeně zpomaluje růst trávy až do úplného zastavení. Nadměrné zalévání může narušit proces přechodu do zimního klidu.
Podzim navíc bývá vlahý, přicházejí četné srážky a zvyšuje se vlhkost vzduchu. Pokud byste k tomu trávník ještě zalévali, nadměrná vlhkost by mohla způsobit přemokření půdy, ve které se daří plísni. Když pak voda zmrzne, vytvoří v půdě ledovou krustu, která může potrhat a poničit kořeny trávy.
Proč odstranit plevel již na podzim
V rámci zazimování trávníku je lepší vytrhat plevel již před sekáním. Ve vyšší trávě jsou rostliny plevelu plně rozkvetlé. Snadno je poznáte a vytrhnete.
Pokud plevel odstraníte před sekáním, spíš se vám podaří vytrhnout ho i s celým kořenovým systémem. Vytrhnutím kořenů omezíte jeho další růst a šíření.
Vytrháním plevele již částečně provzdušníte půdu, což navrátí trávě jasnou a sytou barvu.
Když plevel vytrháte před sekáním, plochu pak posečete rovnoměrně. Na jaře vám trávník obrazí bez nežádoucích druhů rostlin.
Kdy naposledy sekat trávník před zimou
Poté, co přestanete zalévat, bude potřeba trávník naposledy posekat před zimou a prvními mrazíky. Chlad výrazně zpomalí růst trávy, takže na podzim není třeba sekat často a poslední sekání už bude hračka.
Před zazimováním zkraťte trávu na 4-5 centimetrů. Obecně se radí naposledy sekat 2 týdny před mrazy, aby kořínky stihly před zimním útlumem zesílit. Řez na trávě se před mrazy stihne zacelit.
Půda potřebuje provzdušnit
Provzdušněním předejdete tvorbě tvrdé krusty na povrchu půdy. Po provzdušnění si kořeny pod sněhem vytvoří příjemné mikroklima. V období tání sněhu a jarních dešťů bude kolem kořenů správně cirkulovat vzduch. Půda se nasytí kyslíkem a bude úrodnější.
K provzdušnění trávníku před zimou se používá provzdušňovač půdy, nebo se dá provzdušnění spojit také s vertikutací trávníku.
Trávník si můžete provzdušnit i ručně, ale to bude docela tělocvik. Vidle zapichujte do hloubky 15-20 centimetrů, a poté je lehce nadzvedněte. Rozestup mezi jednotlivými vpichy by měl být 20-30 centimetrů, aby byla půda rovnoměrně provzdušněná. Pak voda bude moct proniknout i do hlubších vrstev.
Podzimní hnojení je důležité
Trávník je potřeba hnojit pravidelně, ale podzimní hnojení je naprosto nezbytné.
Podzimním hnojením doplníte do půdy důležité živiny, minerály a kyseliny, které kořeny trávy na jaře potřebují ke zmátoření. Po kvalitním hnojivu tráva lépe poroste.
Vyberte komplexní organické hnojivo bohaté na minerály. Vyhněte se dusíkatým hnojivům, která urychlují růst a hodí se spíš na jaře. Hnojiva na zimu by měla být bohatá na fosfor a draslík. Tyto prvky posílí kořenový systém a navíc poslouží jako další ochrana kořenů před zimou.
Hnojení není vhodné pouze v případě, že dlouhodobě přetrvávají sucha nebo deště.
Mulčování nechte na závěr
Mulčování je skvělý způsob, jak chránit kořeny před mrazy. Jednoduše nechte poslední seč ležet na trávníku. Vrstva trávy se během zimy postará o tepelnou izolaci. Mulč je důležitý zejména pro mladý trávník, který ještě nemá silné kořeny. Po čase se vrstva přemění na hnojivo, které hned zjara posílí kořeny trávy.
Mulč můžete vytvořit také směsí zeminy, rašeliny a písku. Směsí před zimou rovnoměrně posypte plochu trávníku.
Mulč smíchaný s hnojivem je zaručená volba. Po mulčování už pak stačí trávník zalít, pokud zrovna nejsou v dohlednu žádné srážky.
Dá se udělat ještě víc?
Rozhodně! Během zimy by se na trávníku nemělo parkovat, ani na něj vršit haldy sněhu. Dlouhodobá zátěž by mohla poškodit jeho strukturu a veškerá práce by přišla vniveč.
Ošetřit trávník před zimou je běh na dlouhou trať. My ale máme výdrž a veškerou údržbu vezmeme na sebe. Stačí odeslat poptávku a my se vám ozveme.