Založit trávník je hračka, pokud víte jak na to

Založení trávníku je proces, při kterém se kompletně vyčistí, upraví a prohnojí půda na vaší zahradě. Svoji roli ale hraje také čas, protože příroda má vlastní rytmus a nemá smysl na ni tlačit.

Odstranění plevele z půdy

Před založením trávníku je potřeba půdu maximálně vyčistit. Již několik měsíců před setbou semen trávy se půda postřikuje tzv. “totálními herbicidy”, které spolehlivě zlikvidují veškerou dosavadní flóru. Jednoleté plevele rychle zmizí, ale postřik se opakuje kvůli trvalejším druhům. Mezi jednotlivými postřiky se zároveň mechanicky odstraňují zbytky plevele a probíhají přípravné práce k setbě semen.

Příprava půdy k setbě trávníku

Čištění půdy

Půdu je potřeba mezi jednotlivými postřiky důkladně vyčistit. Nejprve se odstraňují kořeny, pařezy, drny, kamení i starý odpad. Pokud potřebujete založit trávník v těžko přístupných místech, nezoufejte. S pásovou pařezovou frézou se dostaneme i do terénních míst a dokážeme se s ní dostat až 35 centimetrů pod terén.

Zarovnání terénu

Dále je potřeba půdu zarovnat. Větší výškové rozdíly se zarovnávají pomocí strojů a u drobných nerovností stačí ruční úprava. Zarovnávací stroje zároveň odstraní z půdy zbytky kořenů a další odpad. V podmáčených oblastech se po vyčištění půdy vytváří drenážní systém, který odvádí přebytečnou vodu. V podmáčeném prostředí semena uhnijí.

Kypření půdy

Půdu je potřeba správně prokypřit pomocí kultivátoru půdy. Jedná se o systém kotoučů, který rozmělní hroudy hlíny, půda se zároveň provzdušní a vzniká krásná rovnoměrnou plocha pro setbu.

Úrodná vrstva

Na upravenou plochu se pokládá vrstva úrodné směsi spolu s hnojivy a výživnými elementy.

Úrodná směs má přibližně 15 centimetrů a promíchává se s křemičitým pískem, který uvolňuje a provzdušňuje půdu. Kořínky trávy tak budou mít více kyslíku, tím pádem snáz prorostou do hloubky, kde absorbují vodu a živiny. V prodyšné půdě je také minimální riziko vzniku hniloby a plísní. Hluboko zakořeněný trávník si najde cestu k vodě i v období většího sucha. Kvalitní kořeny jsou základní podmínkou pro kvalitní a hezký trávník.

Křemičitý písek

Křemičitý písek má tedy pro nový trávník dvojí význam. Přimíchává se do půdy z důvodu zvýšení jejích výživových schopností. Písek kořenům pomáhá rozpouštět minerály, které si jinak rostliny obecně nedokáží samostatně efektivně rozložit a absorbovat je. Pokud je ale v zemi příliš velké množství písku, voda odteče a trávník vyschne. Naopak málo písku vede k nedostatku vzduchu v půdě a kořeny v mokré hlíně uhnijí.

Příprava půdy je komplikovaný proces, ke kterému potřebujete nejen těžkou techniku k úpravě reliéfu, ale také znalosti z oblasti botaniky. Nejde “jen o trávník”. Tráva je stejně jako jiné rostliny živý organismus, který potřebuje své živiny ve správném množství a poměru.

Veškeré přípravy půdy na setbu trávníku probíhají postupně mezi jednotlivými postřiky. Poslední postřik herbicidy už se většinou provádí na výsledně upraveném terénu. Je potřeba ho nechat působit ještě dalších 14 dní, než se přejde k samotné setbě.

Setba trávníku pomocí stroje

Secí stroj na trávník zároveň seje, zapravuje semena, hnojí půdu a zarovnává za sebou terén. Jedná se o válec s výstupky, které prohlubují rýhy pro semena, do kterých se hned vzápětí seje osivo z velkého sýta. Stroj současně při setí půdu znovu pohnojí a na závěr jsou semena s hnojivem zapravena válcovým strojem. Secí stroj semena rovnoměrně rozloží a výsledný trávník bude krásný na pohled a příjemný na chůzi. Bezprostředně po setbě se celá plocha přikryje textilií, která ochrání semena před vyplavením přívalovými dešti. Poté už jen stačí počkat, než se osivo uchytí a začne růst.

Jsme tu pro vás  

S veškerými zahradními pracemi vám rádi pomůžeme. Naše specializovaná technika nám pomáhá vykouzlit krásný, měkký trávník v každém terénu. V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!