Živý plot nestačí jen zasadit. Důležitá je i správná péče 

Zasadit živý plot je jen začátek. Rostliny vyžadují spoustu znalostí a péče, za kterou vás ale odmění svou krásou, zdravým růstem a soukromím na zahradě. Co všechno takový živý plot obnáší?

Přípravy půdy pro živý plot

Ze všeho nejdříve se vytyčí obvod plotu kolíky a provázkem, který pomůže při sázení udržet rovinu. Vzdálenost mezi sazenicemi závisí na jednotlivých druzích.

Na začátek se dělají drenáže, které odvedou přebytek vody z půdy a zabrání hnilobě na kořenech. Za tímto účelem se používá kermazit nebo kačírek. Drenáž se zasype druhem půdy, který nejlépe vyhovuje konkrétním rostlinám živého plotu.

Živý plot se sází ve vzdálenosti 30-50 cm od ohraničení pozemku. Příkop by měl být ideálně rovný nebo pravidelného tvaru, čímž se zajistí rovnoměrná výsadba. Výsledný plot pak bude harmonický na pohled. Příkop na sazenice se kope cca 50 cm hluboký a šířka se řídí podle kořenů tak, aby se po zasazení neohýbaly, nelámaly a aby byly po uložení do země kompletně pokryté hlínou.

Sázení

Nejlépe se hodí starší sazenice okolo 4 let, které mají dobře vyvinutý kořen, korunu a dá se odhadnout jejich výsledná velikost v dospělosti. Na dno příkopu se sype úrodná zemina, která rostliny vyživí. Poté se sazenice umístí, přikryjí se hlínou a důkladně zalijí.

Sázet je potřeba minimálně ve dvou lidech – jeden uloží sazenici a druhý ji zasype hlínou. Je totiž nutné ohlídat, aby byly stromy zasazeny kolmo k zemi. V opačném případě se větve časem začnou navzájem proplétat. Stromy se pak těžko stříhají a po čase se musí nakonec stejně odstranit. Po zasazení je třeba zemi lehce přimáčknout ale ne úplně udusat, jinak se rostliny udusí a pojdou žízní. Dostatek vláhy je klíčový zejména ze začátku.

Na závěr se mladé stromky a keře obsypávají pilinami a starou stromovou kůrou. Mladým sazenicím také prospějí rýžové slupky, které zároveň prokypří a vyživí půdu. Toto pokrytí chrání před extrémním počasím, dokud kořeny dostatečně nezesílí.

Péče o živý plot

Živý plot z jehličnanů vydrží nějakou dobu bez vody, ale v období sucha potřebuje zalít. Obrubníkový plůtek z keřů vyžaduje pravidelné zalévání alespoň 1x týdně v letních měsících a hodně vlhkomilné druhy potřebují zalít 2-3 x týdně. Při zalévání by měl být tlak v hadici nízký, abyste rostliny zalili rovnoměrně. 

Veškeré rostliny zalévejte zásadně brzy ráno, nebo ještě lépe večer. Kapky vody působí jako lupa a mohly by rostliny spálit. Navíc přes noc má voda čas se kompletně vstřebat, protože se hned nevypaří do vzduchu.

Vedle zalévání je plot třeba pravidelně hnojit, a to na jaře dusíkatými hnojivy a na podzim zásaditými.

Na zimu se druhy, které jsou stavěné na silné mrazy, nemusí nijak zakrývat, ale ostatní typy rostlin je nejlepší přikrýt pytlovinou.

Prořezávání plotů

Různé typy živých plotů vyžadují různé frekvence prořezávání.  Například túje dokáže obnovit svůj tvar sama, ale tis je potřeba tvarovat.

Prořezávání by se mělo dělat alespoň jednou ročně. Dokonce i nově vysazené keře mohou potřebovat řez. Pokud se včas neprořežou, jejich větve se časem začnou natahovat výš a výš a vznikne mezi nimi spoustu prázdného prostoru. Stromy jsou pak řídké a ztrácí ochrannou funkci.

Stromkům a keřům nejvíce prospívá střih kuželovitého tvaru, díky kterému pak fotosyntéza probíhá rovnoměrně po celém těle rostliny.

Dále je potřeba pravidelně kontrolovat, zda nemají stromy a keře choroby a v případě vzniku zasáhnout. Preventivní ošetření keřů a stromů proti chorobám se provádí dvakrát ročně – na jaře a na podzim.

Živý plot je nádherný, ale je to závazek

Živý plot vyžaduje spoustu péče, od které vám rádi ulevíme. Živé ploty z různých dřevin vám prořežeme a ostříháme, a to klidně i pokud jsou několik desítek kilometrů dlouhé.

Pokud vám plot zespodu začíná opadávat, uděláme radikální řez, který plot rostliny omladí. Po takové úpravě začne plot na jaře hezky obrážet. Rádi vám také pomůžeme s úpravou dřevin, které jsou zanedbané, nebo v příliš těsné blízkosti. Rady ohledně péče o živý plot se nedají generalizovat, a proto vám rádi pomůžeme individuálně, přímo s vaším plotem.

Cena prací se řídí podle výšky a plochu na m2, případně také počet kusů. Napište si nám o cenovou nabídku a my se vám co nejrychleji ozveme.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!