10 tipů jak připravit zahradu na jaro

Jaro je skvělý čas pro začátek zahradní sezóny. Předtím, než začnete s výsadbou nových rostlin, květin a dalšího zvelebování zahrady, je důležité, aby byla vaše zahrada připravena na jarní růst a rozkvět. Níže jsou uvedeny kroky, které můžete podniknout k tomu, aby vaše zahrada byla připravena na jaro i další měsíce:

1. Vyčistěte zahradu

Před začátkem jakékoliv práce byste měli vyčistit zahradu od listí, větví a dalšího organického materiálu, který se nahromadil během zimy. Odstraňte také všechny staré rostliny a květiny, které nejsou více potřebné. Tímto způsobem zajistíte, že vaše zahrada bude čistá a připravená na nové rostliny a květiny.

2. Vyčistěte zahradní nářadí

Je důležité, aby bylo zahradní nářadí připraveno na jarní práce. Zkontrolujte stav vašeho zahradního nářadí a vyčistěte ho od zbytků hlíny a rzi. Nástroje a vybavení, jako jsou sekery, lopaty a hrábě, by měly být v dobrém stavu a připraveny k použití.

3. Otestujte půdu

Jarní období je ideální čas pro testování půdy. Zakoupit si můžete půdní testovací sady, které vám pomohou zjistit pH vaší zahrady a další důležité informace o vaší půdě. Na základě těchto informací můžete přizpůsobit hnojivo a další přípravky, které se budou používat na vaší zahradě.

4. Vyčistěte a připravte květinové záhony

Květinové záhony by měly být vyčištěny od plevele a jiného organického materiálu. Pokud máte na zahradě záhony s trvalkami, měly by být uklizeny a odstraněny všechny suché listy a větve. Pokud máte v plánu přidat nové rostliny do vaší zahrady, je důležité připravit půdu. Rostliny by měly být zasazeny do měkké, vlhké a dobře připravené půdy.

5. Zavlažování

S příchodem jara se také vrací potřeba pravidelného zavlažování zahrady. Zkontrolujte zavlažovací systémy, hadice a trysky, aby byly v dobrém stavu a připraveny na použití. Pokud nemáte zavlažovací systém, je důležité pravidelně zalévat rostliny ručně, zejména v období sucha.

6. Hnojení

Přidání hnojiva do vašich záhonů může pomoci podpořit růst rostlin a květin. Doporučujeme pečlivě přečíst přidané informace ke hnojivu, abyste zjistili, jak a kdy ho použít, a postupujte podle doporučení na obalu. Mnoho zahradníků používá organická hnojiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí.

7. Přidání mulče

Přidání mulče, či dřevní štěpky do vaší zahrady může pomoci zachovat vlhkost a zlepšit kvalitu půdy. Mulč nebo dřevní štěpka může také pomoci potlačit růst plevelu a chránit rostliny před přílišným sluncem. Mulč a dřevní štěpka by měl být aplikován po dokončení výsadby nových rostlin.

8. Odstraňte škůdce a choroby

Jaro je také dobrým časem k odstranění škůdců a chorob, které mohou poškodit vaše rostliny a květiny. Proveďte důkladnou kontrolu zahrady a odstraňte všechny zbytky rostlin a květin, které mohou být hostiteli škůdců a chorob. Pokud zjistíte přítomnost škůdců nebo chorob, použijte vhodný prostředek pro jejich eliminaci.

9. Navrhování nových výsadeb

Jaro je ideálním časem pro plánování nových výsadeb v zahradě nebo rovnou navrhnutí nové zahrady. Rozhodněte se, které rostliny nebo květiny chcete přidat do vaší zahrady a zjistěte, jaké jsou jejich potřeby. Rozmístěte je podle světelných podmínek, výšky a barvy květů. Vytvoření plánu výsadeb vám pomůže zajistit, že vaše zahrada bude vypadat harmonicky a že rostliny budou mít dostatek prostoru pro růst. Pokud si s navrhováním nevíte rady můžete využít naších služeb – více se dozvíte v kategorii Návrh a realizace zahrady na klíč.

10. Úklid a úprava zahrady

Úklid a úprava zahrady je nedílnou součástí prací na zahradě. Zvažte rekultivaci, úpravu živých plotů a keřůnebo prořezy ovocných stromů dokud je čas.  Dále odstraňte všechny překážky, které by mohly bránit růstu rostlin. V případě trávníku proveďte vertikutaci, dosetí řídkých míst a následné hnojení jarním hnojivem.Rovněž můžete obnovit cesty, záhony a další prvky vaší zahrady.

Příprava zahrady na jaro vyžaduje čas a úsilí, ale je to důležitý krok k zajištění krásné a zdravé zahrady. Pravidelná údržba zahrady pomáhá udržovat zdraví rostlin, zlepšuje vzhled zahrady a přispívá k celkovému blahobytu vašeho domova. Sledování potřeb vaší zahrady a pravidelná péče může být zábavný a odpočinkový způsob, jak strávit čas venku.

Pamatujte, že každá zahrada je jedinečná a může vyžadovat specifické postupy. Je důležité sledovat stav vaší zahrady pravidelně a přizpůsobovat postupy podle jejích potřeb. S trochou úsilí a péče můžete mít krásnou zahradu, kterou si budete užívat po celé jaro a léto. Napište nám a vytvoříme i vám zahradu snů.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!