9 tipů jak obnovit trávník po zimě

Po zimě může být trávník v našich zahradách ve špatném stavu. Nízké teploty, sněhové srážky a další zimní vlivy mohou způsobit poškození trávníku. Pokud chcete mít krásný a zdravý trávník, je důležité provést několik kroků, které mu pomohou se zotavit a znovu získat svůj krásný vzhled.

1. Vertikutace trávníku

Prvním krokem k obnově trávníku je důkladná vertikutace od všech odpadů, nečistot a stařiny, které se tam mohou nahromadit během zimy. Je důležité, aby byl trávník čistý, protože nečistoty mohou bránit vstupu slunečního světla a kyslíku do kořenů a trávy. Doporučujeme využít strojní vertikutaci a tím dosáhnout čistého a provzdušněného trávníku.

2. Provádění výsevu

V případě, že máte na trávníku po zimě mnoho holých míst, může být nutné provést výsev nové trávy. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, musíte nejprve ujistit se, že trávník je připraven pro nový výsev. Je důležité odstranit starou trávu, nakypřit zeminu a vysypat novou zeminou či substrátem. Poté můžete provést výsev trávy a zajistit tak dobrou hustotu trávníku.

3. Hnojení trávníku

Hnojení trávníku je také velice důležitým krokem k obnově trávníku po zimě. Tráva potřebuje živiny, které jsou obsaženy v hnojivech, aby mohla zdravě růst. Existuje mnoho druhů hnojiv na trávníky, které můžete použít, ale důležité je vždy si vybrat takové, které jsou vhodné pro vaše konkrétní podmínky a potřeby trávníku. V zásadě se ale rozdělují na 4 typy – jarní, letní, podzimní a celoroční hnojivo. Pokud nevíte jaké zvolit, neváhejte se na nás obrátit zde.

4. Sečení trávníku

Pravidelné sečení trávníku je důležité pro udržení zdravého a krásného vzhledu. Pokud máte po zimě trávník ve špatném stavu, bude potřeba sekat ho na větší výšku a postupně snižovat výšku sečení. Tímto způsobem může tráva lépe regenerovat a zotavit se.

5. Zalévání trávníku

Je důležité zalévat trávník pravidelně a dostatečně, zejména v obdobích sucha. Pokud necháte trávník vyschnout, může se snadno stát, že bude mít vysychající skvrny a bude náchylný k poškození. Pokud budete naopak trávník zalévat nad danou potřebu, může začít trávník začít hnít. Je potřeba tedy zalévat pravidelně, v dostatečném množství a mimo sluneční svit. Ideální doba je brzy ráno nebo v odpoledních/večerních hodinách. Nejhorším obdobím je pravé poledne, kdy nám slunce svítí s nejvyšší intenzitou. Zalévání v tomto čase a slunečném počasí můžeme trávník spálit.

6. Odstraňování mechů

Po zimě se mohou na trávníku objevovat mechové polštáře. Ty brání růstu trávy a vedou ke špatnému vzhledu. Pokud se rozhodnete odstranit mech, můžete použít speciální přípravky, nebo mechanický způsob, jako je například vertikutace.

7. Ochrana trávníku

Je důležité chránit trávník před přetížením. Například pokud máte zahradní nábytek, je dobré jej umístit na speciální podložky, které chrání trávník před poškozením. Stejně tak by měl být trávník chráněn před těžkými stroji. V případě zvýšené zátěži trávníku, kdy máte dospívající děti nebo psy, je potřeba u zakládání trávníku správně zvolit osivo pro danou zátěž. Pokud již trávník máte, doporučujeme pečovat o trávník pomocí hnojení,pravidelného sečení, vertikutace, aerifikace a dalších prací týkajících se péče o trávník.

Obnova trávníku po zimě může být náročná, ale důležitá pro udržení zdravého a krásného trávníku. Sledováním výše uvedených kroků a péčí o trávník v průběhu celého roku, můžete zajistit, že bude váš trávník vždy v nejlepší kondici.

8. Ošetření trávníku proti plevelu a hmyzu

Je důležité kontrolovat svůj trávník na přítomnost plevelů a škůdců. Plevely mohou bránit růstu trávy a způsobovat různé problémy. Pokud se v trávníku objeví plevel, můžete jej odstranit ručně nebo použít speciální chemické přípravky. Stejně tak mohou být trávníky napadeny různými druhy hmyzu, jako jsou například chrousti nebo moli. V takovém případě je vhodné použít speciální přípravky pro ochranu trávníku.

9. Pravidelná péče o trávník

Pravidelná péče o trávník je nezbytná pro jeho zdraví a vzhled. Kromě již zmíněných kroků, jako je pravidelné sečení, zalévání, hnojení a vertikutace je důležité kontrolovat trávník pravidelně a případné nedostatky řešit okamžitě, ať se nám problém nerozšíří na větší plochu, kdy se náprava stává finančně nákladnější. Pravidelná péče a starost je základem pro krásný a zdravý trávník.

Obnova trávníku po zimě vyžaduje několik kroků, ale investice do pravidelné péče o trávník se vyplatí v dlouhodobém horizontu. Pokud dodržíte doporučení pro péči o trávník a pravidelně ho kontrolujete, můžete mít krásný a zdravý trávník, který bude vaši zahradu zdobit po celou sezónu. Nevíte si rady? Napište nám.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!