Ať už jste zanedbanou zahradu zdědili, koupili nebo nebyl čas se o ní starat, čeká vás rekultivace pozemku, abyste jí mohli dát podobu, kterou si zaslouží a po které toužíte. A není to jen o jejím vyčištění, ale také o mnoha hodinách práce, ke které je potřeba technika a znalosti. Pustíte se do toho sami, nebo svěříte rekultivaci své zahrady do rukou odborníků?
Co je rekultivace pozemku?
Když dostanete do péče zahradu, o kterou se několik let nikdo nestaral, nebo jste zkrátka neměli čas na tu svou, je vhodné se pustit do rekultivace pozemku. Zahrada je zarostlá, nepřehledná, špatně uspořádaná. Čeká vás mnoho práce.
Fyzicky náročná mechanická rekultivace zahrady
Během mechanické rekultivace zahrady se provádí odstraňování náletů a dřevin většinou motorovou pilou, případně jinými nástroji – křovinořezem, případně frézou vhodnou na velké plochy, která dřeviny nadrtí. Po ořezání větví pilou či křovinořezem je možné využít štěpkovač a hmotu dále použít či zlikvidovat.
Když je zapotřebí chemická rekultivace pozemku
Někdy je nutná i chemická rekultivace pozemku, při které se používají prostředky k hubení a likvidaci nevhodných rostlin, škůdců či chorob. Jde o fungicidy působící na houbové choroby, zoocidy na živočišné škůdce, herbicidy likvidující určité rostlinné druhy nebo rostlinné regulátory, které ovlivňují rostliny různými způsoby, a působí tak nepřímo na škodlivé organismy.
Při rekultivaci zahrady vás čeká mnoho práce
Chystáte-li se k rekultivaci zahrady, nebudete to mít jednoduché. Zahrnuje totiž mnoho činností, které jsou náročné na čas i na technické vybavení a cesta k vysněné zahradě může trvat roky. Co vše vás při ní čeká?
- Nejprve si vše dobře promyslete. Plán budoucího využití pozemku je stěžejní s ohledem na potřebné úpravy.
- Na řadu přichází práce v podobě kácení, sekání a odřezávání porostu, odstranění pařezů, rovnání pozemku a další činnosti.
- Pak už se můžete pustit do založení trávníku, výběru a výsadby nových rostlin, do stavby zahradního domku, povrchových úprav apod.
Dobře si promyslete plán na rekultivaci pozemku
Před započetím rekultivace pozemku je nutné se zamyslet nad budoucím využitím pozemku i tím, jaké činnosti zde chcete provádět. Budete chovat slepice, pěstovat zeleninu, nebo bude místo sloužit jen k odpočinku a pěstování okrasných rostlin? Co se bude zachovávat, co je třeba zlikvidovat? Od toho se odvíjí práce i cena, pokud vše svěříte do rukou firmy.
První jsou při rekultivaci pozemku na řadě stromy
Při rekultivaci pozemku je vhodné nejprve odstranit stromy a dřeviny, které už neplánujete udržovat. Mnoho z nich může svým stavem i ohrožovat osoby či stavby na pozemku. U velkých stromů musíte zařídit povolení k pokácení stromů a obrátit se v některých případech na odborníky, stejně tak vám profesionálové pomůžou při ořezu vysokých stromů, kde je nutné pracovat ve výškách.
Následuje likvidace náletů a nevhodných dřevin
Na neudržovaných zahradách najdete velké množství rostlin, jejichž semena sem zanesl vítr a zvířata. Je proto třeba přikročit k likvidaci těchto náletů a nevhodných dřevin, které mohou mít už kmínky o průměru až 10 cm, a běžná sekačka či traktor si s nimi neporadí. Takové dřeviny je třeba odstranit co nejníže u země, aby se o ně nepoškodily nože sekačky, hodí se na to křovinořez či motorová pila. S nově rostoucími tenkými výhony už se sekačka posléze vypořádá.
Jednoduché a rychlé je frézování pozemku
Odstranit náletové dřeviny je možné také pomocí frézování pozemku. Speciální fréza spolehlivě zlikviduje vše, co roste nad úrovní terénu, a to i ve svazích. Do hloubky několika centimetrů fréza kořeny nadrtí, promíchá se zeminou, není tak nutná její další likvidace a plocha je hned připravená k dalšímu opracování.
Pusťte se i do rekultivace trávníku, pomůže vertikutátor
Pokud plánujete trávník zachovávat, bude po letech bez péče potřebovat také vaši pozornost. Po posekání vysoké trávy si vezměte na pomoc vertikutátor, který trávník provzdušní, odstraní mech i plst. Na menších plochách si vystačíte i s hráběmi s ostrými noži. Možná se ale raději pustíte do založení nového trávníku.
Po vyčištění pozemku je na řadě založení nové zahrady
Založení nové zahrady po vyčištění pozemku už je v mnoha ohledech pouze radost. I tam je ale třeba vše dobře promyslet při výběru a sáhnout po kvalitních kultivarech, které budou v daném typu půdy dobře prosperovat, ať už jde o okrasné nebo užitkové druhy. Také je třeba dobře rozmístit jednotlivé zóny, které zde budou, a připravit pro jejich vytvoření vše potřebné. I s návrhem a realizací zahrady vám rádi pomůžeme.
Jaká je cena rekultivace zahrady?
Zajímá vás, jaká je cena rekultivace zahrady? Stejně jako u ostatních činností se nedá sdělit cena, která bude platit ve všech případech, protože závisí na mnoha faktorech – v jakém stavu je pozemek, jaké práce zde bude potřeba provést s ohledem na budoucí využití atd. Cenovou nabídku vám ale zpracujeme na základě podkladů od vás, a to zdarma a přímo na míru konkrétnímu pozemku.