Věnujte se pravidelnému stříhání živých plotů a keřů

Stříhání živých plotů a keřů je další činností, která vyžaduje váš čas. Udržíte díky ní keře v požadovaném tvaru a velikosti. Zároveň je díky tomu živý plot zdravý, dobře roste a má správnou hustotu. Podle druhu dřeviny je možné živý plot a keře stříhat několikrát do roka. A pokud si na to netroufáte, jsme tu pro vás.

Proč si pořídit živý plot?

Živý plot je praktickou a také ozdobnou součástí zahrady. Mnoho lidí si ho vybírá místo klasických plotů, a má to své důvody.

  • Živý plot vám poskytne dostatek soukromí.
  • Redukuje zvuky přicházející z okolí.
  • Zmírní poryvy větru.
  • Domov v něm najdou ptáci i užitečný hmyz.

Kdy je vhodné se pustit do stříhání keřů a živých plotů?

Pokud vás zajímá, kdy je ten nejlepší čas pustit se do stříhání keřů a živých plotů, máme odpověď. Četnost i vhodná doba závisí na druhu dřeviny. Stálezelené, pomalu rostoucí dřeviny, tedy jehličnany, stříhejte jen jednou ročně, a to na jaře nebo na podzim. Rychle rostoucí keře pak můžete stříhat vícekrát, a to podle aktuální potřeby.

Čas na stříhání keřů na jaře

Základní stříhání keřů na jaře se provádí v únoru ještě předtím, než začne vegetační období. V tomto období se stříhají také keře kvetoucí na jaře na loňských výhonech, např. dřišťály, zlatice, vajgélie atd., a to hned po odkvětu. Keře kvetoucí na letošních výhonech je pak vhodné stříhat také na jaře, a to před začátkem rašení. To platí např. pro hortenzie a komule. Pokud začínáte s tvarováním nově, stříhejte keře každý měsíc až do května.

A co stříhání keřů v létě?

Obecně se přistupuje ke stříhání keřů a živých plotů v létě, a to na přelomu června a července, kdy se růst zastavuje po svém nejbujnějším období. Odstraňují se přitom mladé výhony a plot pak vypadá kompaktně. Vybírejte si ale pro tuto úpravu dny, kdy nejsou ta největší horka. Další úprava by měla přijít na přelomu srpna a září, ta dřeviny připraví na zimu.

Stříhání keřů se hodí i na podzim

Do stříhání keřů na podzim je potřeba se pustit u některých okrasných keřů. Pokud se v této chvíli větve nezastřihnou, může rostlina uhynout. Důležité je zejména odstranění přebytečných větví, které nepropouští dostatek světla. Zlikvidovat se musí také suché, udumřelé nebo nemocné větve.

Jak na stříhání keřů na zahradě?

Při stříhání keřů na zahradě se držte následujících doporučení, odměnou vám bude pěkný, hustý plot.

  • Hlídejte si hloubku střihu – pokud se dostanete příliš hluboko, můžete obnažit neolistěnou část keře.
  • Nový výhony odstříhávejte postupně, ne všechny najednou, opět z důvodu, abyste se nedostali moc do hloubky.
  • Kontrolujte průběžně svou práci s odstupem několika metrů a z různých úhlů.
  • Vhodné je držet se tvaru, kdy je keř u vrcholu zhruba o 10 % užší než u základny – slunce se dostane i ke spodním větvím, dřevina lépe odolává větru a těžkému sněhu.

Jak stříhat živý plot do roviny?

Zajímá vás, jak stříhat živý plot do roviny? Udržení rovné hrany, ať už jedné nebo více při stříhání geometrických tvarů, je náročné. Pečlivě měřte a pomozte si dřevěnými či kovovými tyčemi a provázky. Vše si rozměřte, zapíchejte tyče do krajních bodů a vypněte mezi nimi provázek, podél kterého povedete řez. Při řezu veďte pohyby zeširoka ze strany a odspodu nahoru.

Pusťte se i do stříhání živého plotu z túji

Túje jsou asi nejčastěji využívanou dřevinou pro tento účel. Pokud i vám na zahradě rostou, přečtěte si, jak na správné stříhání živého plotů z tújí.

  • Túje se stříhají zpravidla dvakrát do roka – začátkem léta a radikálněji na konci zimy.
  • Dodržujte tvar komolého jehlanu, kdy je horní část užší než spodní.
  • Mladé túje tvarujte opatrně, ale pravidelně.

Kdy je čas na radikální řez živého plotu?

Ve chvíli, kdy začne spodní část keřů opadávat a objevují se holá místa, je vhodné provést radikální řez živého plotu, někdy se mu říká také zmlazovací. Po tomto zásahu se keře v podstatě brání bujným obrůstáním. Ideální doba k provedení je jaro, a to ještě předtím, než začnou keře rašit. Využít můžete radikální řez také v případě, že potřebujete napravit chyby v tvarování z minula. Správný čas je v tomto případě mimo vegetační dobu (od listopadu do března), ovšem ve dnech, kdy nemrzne a je slunečno.

Na stříhání živých plotů a keřů jen se správnými nástroji

Vhodné nástroje vám stříhání živých plotů a keřů velmi usnadní. Tzv. plotostřihy existují v mnoha variantách. Důležité je především to, aby byl stroj dobře vyvážený a lehký, dobře se držel, spolu s těmito vlastnostmi musí mít dostatečně vysoký výkon, který je nutný pro přesné a čisté řezy. Občas je třeba si při stříhání živých plotů vzít na pomoc i pilku či nůžky na větve. Zásadní je u všech vždy dostatečná ostrost. Pozor také na velkolisté druhy dřevin – na ty neberte elektrické přístroje, listy byste poškodili a živý plot by nebyl hezký. Musíte si v takovém případě vystačit s nůžkami.

TIP: Ke stříhání živých plotů a keřů využijete také bezpečný žebřík nebo zahradní plošinu, abyste se dostali všude tam, kde je to třeba.

Sami si netroufáte, ale kdo potom ostříhá živý plot?

Obáváte se, abyste dřeviny v zahradě nepoškodili? Kdo pak váš živý plot a keře ostříhá? Neváhejte se obrátit na profesionály – máme tu nejlepší techniku na trhu a za sebou nespočet kilometrů ostříhaných živých plotů.

Jaká je cena stříhání živých plotů?

Cena za stříhání živých plotů stejně jako u mnoha dalších činností se odvíjí od mnoha faktorů. Jde samozřejmě o jeho výšku a také plochu na m2. U keřů zase bereme v úvahu počet kusů. Konkrétní cenovou nabídku vám rádi zpracujeme na míru a zdarma, obraťte se na nás s poptávkou.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!