Sledujte nás na Facebooku
Kapos Green - Poradíme si i s vaši zahradou

Péči o trávník se věnujte celoročně

Správná péče o trávník není jen o jeho sekání. Abyste si mohli užívat krásný trávník, musíte ho také pravidelně hnojit, provzdušňovat a zavlažovat. Zkrátka je péče o něj stejně jako o zbytek zahrady téměř celoroční záležitost. Pokud na ní nemáte dostatek času, obraťte se na nás, můžeme se péči o váš trávník věnovat pravidelně i nepravidelně, především ale profesionálně. Co vše je během sezóny třeba se dozvíte dále.

Vhodná péče o trávník podle ročního období

Každé roční období znamená odlišnou péči o trávník. Ten potřebuje jiný druh hnojiva, rozdílné výšky i frekvence sekání, vyžaduje zalévání, provzdušňování atd.

Jak pečovat o trávník na jaře?

Kladete si otázku, jak pečovat o trávník na jaře, když konečně rozmrzne půda? Čeká vás mnoho práce. Je třeba odstranit napadané listy, šišky, větvičky, kameny. Pak už můžete trávu posekat, správná výška je kolem 4 cm. Dodržujte ale jedno velmi důležité pravidlo sekání, kdy se odstraňuje maximálně 1/3 výšky porostu. Pokud by byla tráva delší, posekejte jí na víckrát.

Další nutná péče o trávník na jaře

Péče o trávník na jaře zahrnuje také provzdušnění vertikutátorem a odstranění plsti, díky čemuž se dostane lépe ke kořenům potřebná vláha a živiny. Dále je vhodné porost pohnojit, a to zhruba jednou za měsíc hnojivem s vysokým obsahem dusíku. V případě potřeby je možné použít také vápenec na úpravu kyselosti – ten brání růstu a rozšiřování mechů. Neprovádějte ale tyto dvě činnosti současně, mohli byste trávník poškodit Mezi další úkony patří doplnění míst, kde se tráva přes zimu poškodila – dosypejte zde zeminu a dosejte travní osivo.

TIP: Jako hnojivo můžete v tomto období použít močovinu na trávník, obsahuje dostatek potřebného dusíku.

Co zahrnuje péči o trávník v létě?

V rámci péče o trávník v létě se určitě pravidelně věnujte jeho sekání. Trávník u domu je třeba sekat minimálně jednou do týdne a udržovat tím vhodnou délku. Zkracujte opět o 1/3, při velkých vedrech ale nechávejte trávu delší, nebude tak pod náporem slunce žloutnout. Vhodné je trávníku dopřát vodu, nejlépe brzy ráno či naopak večer, v období sucha mu dodejte 10 l na metr čtvereční, a to dvakrát až třikrát do týdne, nový trávník zavlažujte častěji. Živiny hnojením doplňujte maximálně dvakrát do měsíce.

Následuje potřebná péče o trávník na podzim

V péči o trávník na podzim pokračujte a zahrňte do ní následující činnosti – je opět čas na obnovení holých míst, nová tráva do zimy ještě stihne vyrůst. Mezi pravidelné činnosti v tomto období patří stále ještě sekání trávy, také hrabání listí a odstranění všeho, co na něj napadá, a v případě potřeby i zalévání.

Péče o trávník před zimou

Během péče o trávník před zimou je vhodné snížit kyselost půdy vápněním. Nezapomeňte i na hnojení – hnojivo by v tomto období mělo obsahovat více draslíku, který posiluje kořeny a chrání proti chorobám. Hnojit byste měli po vertikutaci. Poslední sekání by mělo přijít zhruba v listopadu, kdy tráva přestává růst.

Proč používat vertikutátor?

Jedním z užitečných nástrojů pro péči o trávník je vertikutátor. Ten travní drny prořezává, a zbavuje je tak mechu a starých stébel. Snižuje se tím riziko vzniku plísní, ke kořenům se dostává vzduch i živiny a voda. Ideální hloubka vertikutace je 2 až 3 mm, nejlepší čas na ní je po posekání trávníku na optimální výšku 4 cm. Vertikutaci je vhodné provádět zhruba dvakrát do roka, tedy na jaře a na podzim.

Co umí provzdušňovač trávníku?

Také provzdušňovač trávníku přispívá k jeho dobrému stavu. Stroj vytvoří do země otvory, které se zasypou pískem, a ke kořenům se tak dostává více vzduchu. Tato technika také pomáhá odstranit nadměrnou vlhkost – voda díky otvorům lépe odtéká. Tzv. aerifikaci trávníku můžete provádět dvakrát či třikrát v sezóně.

Svěřte péči o trávník do rukou profesionálů

Zdá se vám celý proces péče o trávník náročný nebo na něj nemáte dost času? O váš trávník se rádi postaráme. Přibližnou cenu za jednotlivé činnosti najdete v ceníku, individuální cenovou nabídku vám vypracujeme ZDARMA, napište nám.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!