Sečení trávy není radno zanedbávat

Nejdůležitější a základní součástí péče o zahradu je bezpochyby sečení trávy. Jedině pravidelným a správně prováděným sekáním bude mít trávník ideální hustotu, a díky tomu bude lépe odolávat prorůstání plevelů i různým chorobám. Poradíme, jak na to. Anebo rovnou posekáme, ozvěte se nám.

Jak na správné sečení trávy

Při každém sečení trávy dbejte na to, abyste odstranili maximálně 1/3 její výšky. Více by znamenalo zpomalený růst a řídnutí. To samozřejmě neplatí pro přerostlou trávu v neudržované zahradě. Důležitá je při sečení také ostrost nožů – roztřepené konce znamenají, že je třeba nože nabrousit.

Dbejte na pravidelné sečení trávníku

Důležité je zejména pravidelné sečení trávníku. Udržovat byste ho měli na výšce zhruba 4 až 5 cm, sekat je vhodné ve chvíli přírůstku 1,5 až 2,5 cm. Trávník se pak dobře zahušťuje a je vizuálně hezčí.

Kdy je nejlepší čas k sekání trávy?

Určitě si kladete otázku, kdy je ideální čas na sekání trávy. Liší se podle toho, zda jde o nový či již starší trávník, je třeba přihlédnout i k druhu trav apod. Sečení trávy probíhá po celou dobu jeho růstu, tedy od jara až do podzimu.

Sekání nového trávníku

Při sekání nově založeného trávníku je třeba se řídit tím, zda jde o jarní nebo podzimní výsev.

  • Jarní výsev založený od dubna do poloviny května velmi rychle odnožuje do výšky. První sekání se provádí při výšce 8 až 10 cm (tráva zůstává 6 až 8 cm vysoká), druhé při cca 8 cm, postupně se pak snižuje výška sečení až na potřebnou výšku.
  • Podzimní výsev přibývá méně a obvykle k sekání trávy na podzim ani nedojde. Přistupuje se k němu pouze v případě nadměrného růstu, který může zapříčinit rozvoj houbových chorob, sekání je v takovém případě nezbytné.

Sekání staršího trávníku

Při sekání starší trávy platí pravidlo odstranění maximálně 1/3 výšky. Obecně lze říci, že běžný trávník u rodinného domu je třeba sekat zhruba jednou za týden, okrasný trávník potom dvakrát do týdne. Optimální výška trávníku je 3 až 5 cm.

Sekejte správně podle ročního období

K sekání trávy je potřeba přistupovat odlišně i podle toho, jaké je zrovna roční období.

  • První sekání na jaře by mělo být spíše vyšší, aby se trávník mohl zregenerovat. Vhodná je i vertikutace pro lepší přístup vláhy a živin.
  • V létě potom sekejte také spíše výše, aby se trávník lépe vypořádal s horkým a suchým počasím. Nedochází potom k žloutnutí.
  • Poslední sekání trávy na podzim můžete provést ve chvíli, kdy už nepřirůstá. Vhodná výška je kolem 3 cm – neslehne se pod sněhem a omezí se tvorba plísní.

Je možné sekání trávy po dešti?

Dejte pozor na to, abyste sekali pokud možno jen suchý trávník. Ideální je, když je lehce proschlá o půda pod ním. Mokrá tráva se řeže nerovnoměrně, lepí se na nože i na sekačku, špatně se vysypává ze sběrného koše. Navíc hrozí nebezpečí uklouznutí. Naopak byste ale také neměli sekat za přílišného sucha – víří se tím prach, který zanáší vzduchový filtr. Ideální je den předem pokropená tráva.

3 způsoby sekání trávy

K sekání trávy můžete použít různé stroje i nástroje. Klasikou je sekačka na trávu v mnoha variantách – rotační, vřetenová, bubnová, lištová, strunová či robotická. V případě potřeby je ale nutné sáhnout i po jiných pomocnících, obvykle pokud je tráva přerostlá nebo prorostlá plevelem se silnějšími stonky.

I dnes je občas nutné sečení trávy kosou a srpem

Nástroje, které využívali naši předkové, najdou své uplatnění i dnes. Sečení trávy kosou či srpem se hodí na vysokou trávu, malé trávníky, srpy zas na ruční vyžínání sekačce nedostupných míst kolem keřů apod. Použít se dají i nůžky na trávu.

Když je potřeba sekání trávy křovinořezem

Jsou místa, kde je třeba si pomoci při sekání křovinořezem. Jde hlavně o hůře dostupné plochy, prostor kolem stromů a plotů, pozemky, kde jsou jámy, stavební odpad apod. a hlavně tam, kde je vysoká tráva, plevel.

Je lepší sekání trávy bez koše nebo s košem?

Dalším rozhodnutím, které vás čeká, je zda se pustit do sekání trávy bez koše nebo s košem. Bez koše jde v podstatě o sekání s mulčováním – odsekané části zůstávají ležet na trávě. Nemusíte se tak trápit s tím, kam posekanou trávu uložíte, nemusíte vysypávat koš a organické zbytky slouží jako hnojivo. Naproti tomu byste mulčování zvláště na pěstěných trávnících měli provádět zhruba jednou do měsíce, protože při častějším sekání trávy bez koše dochází ke vzniku travní plsti, která zabraňuje prostupu živin a vláhy ke kořenům.

Vyhláška o sekání trávy může být na překážku

Před jakoukoli hlučnou činností byste se měli podívat do místní vyhlášky obce, ve které cirkulárku nebo sekačku chcete startovat. Některé obce totiž vydávají vyhlášky o sečení trávy i dalších rušivých činnostech, aby v místě udržely klid například alespoň během neděle.

Proč si na sečení trávy najmout firmu?

I když se taková činnost, jako je sečení trávy, může zdát snadná, můžete neodbornými zásahy trávník poškodit. Jeho obnovení je pak zdlouhavé a stojí nemalé peníze. Neodborné sekání trávy vede k nehezkému vzhledu, možnému růstu houbových chorob i riziku růstu plevelů.

Proč využít nabídku sečení trávy firmou?

I když se taková činnost, jako je sečení trávy, může zdát snadná, můžete neodbornými zásahy trávník poškodit. Jeho obnovení je pak zdlouhavé a stojí nemalé peníze. Neodborné sekání trávy vede k nehezkému vzhledu, možnému růstu houbových chorob i riziku růstu plevelů. Proto pro vás může být nabídka sečení trávy profesionály ta pravá.

Zajímá vás ceník sekání trávy?

Ať už poptáváte pravidelné nebo nepravidelné sekání třeba v době vaší delší nepřítomnosti, určitě vás bude zajímat ceník sekání trávy. U nás zaplatíte od 2,- bez DPH za m2. Cenu ovlivňuje mnoho faktorů, jako je výška trávy, překážky na pozemku apod. Přesnou cenu vám samozřejmě řekneme předem, neváhejte nám poslat vaší poptávku po sečení trávy.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!