Založení nového trávníku je obtížná disciplína, kterou je ale nutné v případě potřeby absolvovat například při rekultivaci zahrady, když je trávník hodně poškozený, u novostavby nebo po renovaci domu. Nejprve je třeba si rozmyslet, jakou bude nový trávník plnit funkci, a pak už se můžete pustit do práce.
Kdy je třeba založení trávníku?
Po stavbě i pokud neprosperuje K založení nového trávníku vás může vést několik okolností – často je třeba řešit založení trávníku po stavbě budovy, ať už při rekonstrukci nebo po dokončení novostavbě, kdy se na pozemku pohybuje těžká technika, ale i v případě, že trávník neprosperuje i při správné péči tak, jak by měl.
Vhodná doba na založení nového trávníku
Do založení nového trávníku byste se měli pustit v období, které je pro tuto činnost nejpříznivější a nový trávník bude rychle a dobře růst. Níže uvedené termíny jsou ovšem orientační a řídit se musíte hlavně konkrétními podmínkami v místě výsevu, jako jsou klimatické podmínky, průběh počasí, množství srážek a také teplota půdy a vzduchu.
Pusťte se do zakládání trávníku na jaře
Ideální měsíce na zakládání trávníku na jaře jsou duben a květen, přesněji termín mezi 15. 4. a 15. 5. díky klimatickým podmínkám pro klíčení a vzcházení osiva. Do konce vegetačního období můžete mít na pozemku hezký trávník.
Správný čas na zakládání trávníku je i na podzim
Stejně jako jaro je vhodná doba na zakládání trávníku i podzim, a to konkrétně přelom srpna a září, 15. 8. až 15. 9. Výhodu může mít tomto období v dostatku přirozené vláhy a také menší zatížení trávníku provozem díky chladnějšímu počasí. Klíčí také méně plevelů.
5 způsobů založení trávníku
Existuje několik způsobů na založení trávníku. Každý je jinak náročný na práci i finance, hodí se na různé plochy a jsou také jinak rovnoměrné a efektivní.
- Výsev, kdy je možností klasický výsev, hydroosev, při kterém se osiva nastřikuje na plochu, případně instalací zatravňovacích rohoží na erozí ohrožená místa,
- Vegetativně pokládkou předpěstovaného trávníku nebo výsadbou sazenic.
Jak založit trávník u novostavby?
Budujete a ptáte se, jak založit trávník u novostavby? Stěžejní činností je příprava půdy. Při nedostatečné nebo nekvalitní přípravě nemůže být budoucí trávník nikdy dobrý. Pokud bychom měli přípravu půdu pod trávník vzít do důsledků, bude zahrnovat několik bodů:
- skrývku ornice zabraňující jejímu poničení při jiných činnostech, např. stavbě domu, jde o její odvezení a péči o ni během doby uložení,
- uklizení plochy staveniště po ukončení stavby,
- přípravu podorniční vrstvy zahrnující modelaci, vytvoření drenáže na trvale zamokřených plochách a nakypření po zhutnění této vrstvy,
- rozprostření uložené ornice, vhodná výška pro založení trávníku je 15 cm.
Jednodušší postup přípravy půdy pod trávník
Příprava půdy pod trávník může být jednodušší ve chvíli, kdy nehrozí poškození povrchu při stavbě, potom si můžete postup zjednodušit.
- Plochu vyčistěte od kamenů, kořenů i plevele, vhodné jsou mechanické postupy i herbicidy.
- Na přemokřených půdách vytvořte drenáž, nebo naopak závlahový systém na suchý pozemek.
- Nyní je potřeba navršit na plochu zeminu nebo ornici do výšky 10 až 20 cm.
- Půdu je třeba prokypřit, následně hráběmi urovnat a nechat odpočinout alespoň dva týdny.
- Odstraňte plevel, který během doby klidu vyklíčil.
- Půdu pohnojte a utužte válcem.
- Následně můžete začít s vlastním výsevem.
- Opět použijte válec.
- Nově založený trávník udržujte rovnoměrně vlhký.
TIP: K založení nového trávníku můžete přistoupit ještě jednodušeji – vynechejte některý nebo všechny z prvních třech bodů, pokud nejsou potřeba nebo je nevyžadujete.
Nezapomeňte při zakládání trávníku na hnojivo
Je třeba využít při zakládání trávníku hnojivo? Pomůže vám půdní rozbor, který určí, zda je nutné doplnit některé živiny už před výsevem či pokládkou. Často jde o fosfor, draslík a hořčík. Nutné bývá také doplnění humusu, a to pomocí rašeliny nebo kompostu. Po odpočinutí pozemku a těsně před založením trávníku použijte startovací hnojivo, které již může obsahovat více dusíku.
Postup osevu při zakládání trávníku
Po provedení výše uvedených úprav je nutné nechat plochu odpočinout – nejlepší je provést je na jaře a zasít na podzim, případně opačně, tedy na podzim upravovat, na jaře zasévat. Pak už můžete pokračovat v postupu při zakládání trávníku poslední fází, kterou je samotný osev.
- U malých ploch stačí ruční výsev. Následně je třeba osivo lehce zapravit, například hráběmi do optimální hloubky 0,5 cm. Na větší ploše při dobře provedeném výsevu je možné nechat osivo i bez zapravení. Na řadu přichází válcování trávníku, na menších plochách opět ručně, na větších se využívá mechanizace.
- Na větší plochy využijte secí stroj, který zvládne i další činnosti, tedy zapravení i válcování. Některé stroje umí pouze dvě první činnosti, válcování musíte provést zvlášť.
TIP: Na založení trávníku použijte odpovídající množství osiva, a to 25 až 30 g na m2, určitě se neřiďte jinde vhodným pravidlem, že více znamená lépe – rychleji vzcházející druhy ve směsi neumožní vzejít těm pomalejším.
Zkuste založení trávníku do písku
Jednou z možností je založení trávníku do písku. Písek se totiž nestlačí, zůstává tak prostor pro přístup vzduchu ke kořenům. Lépe se vsakuje také voda a živiny, kořeny lépe prorostou do větší hloubky. Trávník je pak celkově odolnější. Volte křemičitý písek frakce 0 – 2 mm. Ten vrstvěte po 5 cm nad drenážní vrstvu, každou z nich vždy utužte válcem. Poslední vrstvu by měl tvořit písek se zhruba 5 % dobrého kompostu, který dodá trávníku živiny.
Je lepší založení trávníku svépomocí nebo pomoci firmy?
Váháte, zda se pustit do založení trávníku svépomocí, nebo raději povolat na pomoc firmu? Je třeba si uvědomit, že zakládání nového travního porostu je časově náročné, musíte plochu zrýt ručně, což znamená fyzickou zátěž, nebo s mechanizací, kterou ne vždy máte doma. Firma disponuje potřebným vybavením i zkušenostmi, z trávníku se tak budete moci radovat za kratší čas a bez starostí. Zároveň vám pomůžeme i s následnou péči o něj.
Jaká je cena založení trávníku?
Cena založení trávníku záleží na mnoha faktorech – na stavu zatravňované plochy, montáži drenáže či závlahového systému a samozřejmě na způsobu založení, tedy zda jde o výsev nebo položení travních koberců. Při výsevu se naše cena pohybuje od 40,- bez DPH / m2, v případě použití travního koberce je potom od 200,- bez DPH / m2. Neváhejte nám poslat svou poptávku, nabídku vám vypracujeme zdarma.