Jedinečné gabionové ploty můžou být součástí každé zahrady

Gabionové ploty jsou moderním a atraktivním prvkem, který chrání před pohledy i hlukem zvenčí. Drátěná konstrukce se vyplňuje většinou kameny, a odděluje tak prostor od okolí. Krom této funkce má ale i mnoho dalších výhod, a ve výsledku nemusí sloužit jen jako plot a nemusí ani nutně stát na zahradě. Přečtěte si, proč zvolit gabionové ploty a prvky.

Co jsou vůbec gabiony?

Gabiony označují konstrukce, které jsou tvořeny koši z drátu spleteného do mřížky. Do těch se vkládá přírodní materiál, nejčastěji kámen. Koše (či klece) se mohou libovolně skládat na sebe a za sebe, vznikají tak různé konstrukce – ploty, opěrné zdi a další prvky, které mohou mít téměř libovolný tvar i velikost.

Nejen plotem může být gabion

Gabion nemusí být jen plotem. Stejným způsobem se dá vystavět opěrná zeď ke zpevnění svahu a při erozi. Koše je ale třeba v takovém případě vyztužit nebo jim vytvořit kvalitní základ. Z gabionových košů ale mohou být i květináče, lavičky, schodiště a cokoli dalšího vás napadne, dají se využít také jako základ pro pergoly a další přístřešky.

TIP: Z gabionových klecí se dají vystavět také jen opěrné sloupy či krátké úseky, mezi které se montuje klasický dřevěný plot či pletivo a další kovové výplně, kombinovat se dá ale i živý plot.

Úzký gabionový plot poslouží jako obklad

Úzký gabionový plot může sloužit také jako obklad. Zakryje opěrné stěny, sokly či jakékoli stavby. Jeho tloušťka může být už od 10 cm s tím, že se může po své délce pohybovat v závislosti na podkladu – skryje se tak vše to, co pod ním není v rovině.

Proč si pořídit gabionový plot?

Gabionový plot může být součástí moderní i klasické zahrady, i když setkat byste se s nimi mohli už před 7 000 lety na území Afriky. Používaly se převážně jako ochrana před živly – ke zpevnění svahů a břehů řek, krom této funkce dnes ale fungují spíše jako estetický prvek.

 • Gabionové ploty mají dlouhou životnost.
 • Vyžadují minimální údržbu.
 • Mají přírodní vzhled, který dobře zapadne do každé zahrady.
 • Dají se z nich vytvořit různé tvary a prvky v zahradě i doma.
 • Pomáhají proti erozím a odhlučňují. • Gabionové ploty můžete rozebrat, přesunout i recyklovat.
 • Propouští vodu, fungují tak jako drenáž.

Jak vybrat gabionový plot?

Až budete vybírat gabionový plot, čeká vás rozhodování, které se týká hlavně jeho vzhledu. Zvolit si můžete tvar plotu, různou velikost ok košů, zda bude kamenivo sypané nebo skládané a to nejdůležitější – ten pravý kámen co se týká jeho druhu a barvy, který tvoří jeho finální podobu, či materiál do kombinace.

Možnosti sítě pro gabionové ploty

Sítě pro gabionové ploty se nejčastěji vyrábí z drátu o síle 4 mm, mohou být pletené nebo svařované. Oka potom mají obvykle 10×10, 10×5 nebo 10×2,5 cm a dají se použít ve vertikálním i horizontálním směru. Spojují se spolu kovovými sponami nebo spirálami – tím se dosahuje rovného povrchu i dostatečné pevnosti. Životnost sítí je až 80 let a krom občasného odstranění nežádoucího obrostu jim jinou péči věnovat nemusíte.

Obsah dodá gabionovému plotu jedinečnou tvář

Pro gabionové ploty se používají obvykle různé druhy kamene – například břidlice, čedič, žula atd. Důležité je, aby odolával povětrnostním vlivům, nedrolil se a nebyl nasákavý. Každý kámen má svou typickou barvu a dodává tak gabionovému plotu jeho jedinečný vzhled. Kámen se vybírá také podle velikosti. Jeho frakce musí být 1,5x až 3x větší, než jsou oka sítě. Použít se dají ale také cihly, skály, rostliny či sklo.

Vyberete si skládaný nebo sypaný gabionový plot?

Kamenivo se do košů ukládá dvěma způsoby nebo jejich kombinací. Pouhým nasypáním technikou nebo i ručně kameny v kyblíkách vznikne sypaný gabionový plot, jejich pečlivým ručním vyskládáním potom skládaný.

 • Sypaný gabionový plot je postaven rychleji a také levněji. Kamenivo se jednoduše nasype do již sestavených košů. Tímto způsobem se dají vytvořit i úzké ploty.
 • Skládané gabionové ploty jsou na pohled atraktivnější, kamenivo se přitom ručně skládá do košů. Proto jsou také nákladnější a výstavba trvá déle.

Je lepší realizace gabionového plotu firmou či svépomocí?

Jako u mnoha dalších činností, můžete se i u realizace gabionového plotu rozhodnout, zda ji svěříte firmě nebo jí provedete sami. Na mickách vah budou stejné položky jako u dalších prací – časová náročnost, finanční úspora, technické vybavení a odborné znalosti.

Nechte si postavit gabionový plot na klíč

Rychlé a spolehlivé řešení je nechat si vybudovat gabionový plot na klíč. Odborná firma má dostatečné zkušenosti a znalosti, vhodnou techniku i dodavatele pro to, aby celá stavba proběhla hladce a netrvala dlouho. Zkrátka pokud chcete mít hotovo rychle a s minimem starostí, je firma jasná volba.

Postavte si gabionový plot svépomocí

Pokud máte čas a chuť, můžete si postavit gabionový plot svépomocí. Koše se prodávají v různých rozměrech, stačí si pořídit potřebný rozměr a naplnit kamenivem či jiným materiálem dle uvážení. V úvahu je ale třeba vzíti další faktory, jako povětrnostní podmínky v daném místě, typ podloží atd. Proto je vhodné svěřit výstavbu do rukou odborníků.

Potřebuje gabionový plot základ?

Výhodou dozajista je, že gabionový plot základ nepotřebuje, pokud má výšku do 180 cm a jsou do betonu správně usazené stabilizační sloupky. Vyšší plot vyžaduje vytvoření minimálně 5 cm silné betonové desky pod ním, šířkou a délkou musí odpovídat rozměrům gabionu. Základ se také doporučuje v případě, že gabionový plot stavíte na nově upraveném pozemku, který ještě není dostatečně zhutněný.

Co je třeba ke kalkulaci ceny gabionového plotu?

Při kalkulaci gabionového plotu je třeba brát v potaz mnoho faktorů:

 • šířku sítě i výšku nápletu, velikost ok sítě,
 • typ plotu a druh použitého kameniva,
 • zda jde o sypaný či skládaný plot,
 • počet použitých háčků, které brání vyboulení
 • a samozřejmě od toho odvozené nutné práce (vytvoření základu apod.)

Náš ceník gabionových plotů

V případě naší společnosti začíná ceník gabionových plotů na 4 500,- bez DPH za metr. Jak je napsáno výše, cena se odvíjí od mnoha faktorů, proto se nám neváhejte ozvat s vaší poptávkou, vypracujeme vám zdarma a na míru cenovou kalkulaci.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!