Rizikové kácení stromů

Kácení a zejména rizikové kácení stromů je už podle názvu vhodné svěřit do rukou profesionálů. Patří sem nejen odstranění zdravých stromů, ale i jejich úprava, také likvidace stromů při poškození. A nejde jen o případy služeb obcím či městům, ale často i o kácení stromů na vlastním pozemku. Kdy je vhodné o něm přemýšlet a co vše je k tomu potřeba?

Co je rizikové kácení stromů?

Rizikové kácení stromů je takové, kdy je nutné pracovat v náročných podmínkách – obvykle jde o postupné kácení kmenů stromů, při kterém je třeba na strom vylézt a motorovou pilou po částech větve a kmen odřezávat. V některých případech se používá také mobilní plošina či jeřáb. Kdy je třeba k rizikovému kácení přistoupit? Vždy, když je třeba brát zvláštní ohled na bezpečnost a kdy hrozí poškození majetku. Zejména se to týká:

  • parkových a obecních stromů,
  • stromů v blízkosti nemovitostí a plotů, komunikací a elektrického vedení,
  • likvidace dřevin po přírodních kalamitách či při napadení parazity,
  • případů, že strom nelze kvůli sklonu pokácet ze země.

Proč svěřit kácení stromů profesionálům?

Kácení i rizikové kácení stromů je nebezpečná činnost, o kterou byste se bez dostatečných znalostí neměli sami pokoušet. Její součástí jsou náročné stromolezecké práce a za celým procesem stojí proškolený profesionál, který má dostatečné znalosti získané odborným výcvikem. A samozřejmě je pojištěn do výše 50 000 000,- pro případ, že by neopatrným jednáním způsobil škodu.

Nezapomeňte vyřídit žádost o kácení stromů

V mnoha případech bude třeba vyřídit žádost o kácení stromů. Povolení vydává příslušný úřad po tom, co posoudí kvalitu a rizikovost stromu. Vy byste měli vzít ohled také na ideální dobu pro takový zásah – jde o období vegetačního klidu, které je od 1. listopadu do 31. března. Mimo toto období se v případě, že strom ohrožuje okolí, může ke kácení přistoupit také, v ojedinělých případech je možné ohlásit tuto skutečnost i posléze.

TIP: Chcete mít o povolení ke kácení dřevin přesné informace? Přečtěte si vyhlášku o kácení stromů.

Kdy je možné provádět kácení stromů bez povolení?

Ne vždy ale budete muset úřad navštívit. V určitých případech je možné provést i kácení stromů bez povolení:

  • strom má ve výšce 130 cm od země obvod menší než 80 cm,
  • ovocné stromy je možné kácet bez povolení.

Jaký je postup kácení stromů?

Celý postup kácení stromů je poměrně náročný proces. Před samotným kácením je třeba zhodnotit stav konkrétního stromu. Zejména u rizikového kácení je důležité vědět o přítomnosti defektů a hub ukazujících na hnilobu uvnitř. Obojí má vliv na nosnost stromu. Stejně tak je třeba znát mechanická poškození a suché větve hrozící zlomením. Hodnotí se i poloha stromu – přítomnost vedení, staveb, stav půdy apod. Při samotném kácení stromolezec zajištěný lanem postupně odřezává jednotlivé části stromu a hází je na zem či spouští pomocí vhodného mechanismu.

TIP: Překážkou pro objednání profesionálů na rizikové kácení stromů může být pro někoho cena. Vynaložené náklady jsou ale oproti možným rizikům při amatérském kácení minimální.

Zařídíme i další práce po pokácení stromu

Pokácením stromu práce nekončí. Pomůžeme vám s kompletní likvidací větví štěpkovačem, který zvládne naštěpkovat větve až do průměru 25 cm. Obvykle je třeba se zbavit také pařezu, který při další údržbě zahrady překáží. Místo fyzicky náročného a mnohdy i nemožného vykopání můžete využít naší služby – frézování pařezů. Pařezová fréza dokáže odstranit i zdánlivě nedostupné části stromu.

Frézování pařezů
Frézování pařezů strojem TORO – se vším si poradí.

Jak vidíte, kácení i rizikové kácení stromů je poměrně složité a nebezpečné. Vyhněte se možným problémům a obraťte se na profesionály.

Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Sdílet tento příspěvek:
Nepromeškejte naše noviky, tipy a triky pro krásnou zahradu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a již vám neunikne žádná novinka z našeho světa!